Bağlantıda kalın

Genel

Paul Mccartney

The Beatles’ın üyelerinden biri olan Paul Mccartney 1942 yılında Liverpool’da doğar.  1956 yılında annesini kaybeder, bu olay yine erken yaşta annesini kaybeden John Lennon ile bir araya gelmesine neden olur.

Babası trompetçi ve piyanist olan Mccartney babasıyla birlikte konserlere gider. Annesinin ölümünden sonra babası ona bir trompet hediye eder. Trompetini bir Framus Zenith çelik telli gitarla takas eder ancak solak olduğu için bunu çalmanın imkansız olduğunu düşünür. Slim Whitman adlı solak bir gitaristin posterini ve onun gitarı boynuna ters astığını görünce bu düşüncesi değişir.

İlk bestesi I Lost My Little Girl olur. Piyano da çalmaya başlar ve When I’m Sixty Four’u yazar. Müzik eğitimi almak yerine kulaktan öğrenmeyi tercih eder. 1957’de John Lennon ile tanışır ve ikili birçok şarkı sözü ve beste yapar. İlk başta The Quarrymen adını verdikleri grubu kurarlar. George Harrison gruba gitarist olarak alınır, daha sonra da Stuart Sutcliffe da gruba katılır. Grup Silver Beatles isminden sonra 1960’da The Beatles ismini alır. İlk performanslarını Hamburg’da gerçekleştirirler.

Hamburg’da zor koşullarda müzik yapan ve adını duyurmaya çalışan grup Mccartney’in başı polisle  derde girince burdan ayrılır. 1960’ta tekrar bir araya gelerek Liverpool’da ilk konserlerini verirler. Diğer gruplarla benzer çalışmalar yaptıklarını farkedince Mccartney ve Lennon yeni besteler yapmaya başlar. Hamburg’a My Bonnie’yi kaydederler. Sutcliffe gruptan ayrılınca Mccartney onun yerine bas gitar çalmaya başlar.

Mccartney ilk albümleri Please Please Me’de yer alan tüm şarkıları Lennon ile birlikte bir günde kaydeder. McCartney aynı zamanda Billy J. Kramer, Cilla Black, Badfinger ve Mary Hopkin gibi müzisyenler için de besteler yapar. Bu arada gruba katılan Ringo Starr’la The Beatles yeniden dört kişi olur.

Müzikal projelerle de ilgilen Mccartney 1966 yılında The Family Way filminin müziklerini yazar ve bu çalışmasıyla Ivor Novello Award ödülünü alır. Mary Hopkin, Badfinger ve the Bonzo Dog Band gibi birçok müzisyene şarkı yazar.bu arada sahnelere ara veren grubu tekrar konser vermeleri için ikna eder. John Lennon’la müzik şirketiyle yaptığı anlaşma yüzünden araları açılır. Diğer üyelerle de sorunlar yaşar. 1969’da John Lennon gruptan ayrılma kararı alınca grup dağılır. Mccartney ilk solo albümünü yayınlamadan bir hafta önce de grubun tamamen dağıldığını ilan eder.

İkinci solo albümünü çıkardıktan sonra Wings isimli bir müzik grubu kurar. 1972’de ilk albümleri Wild Life çıkar, albümdeki Give Ireland To The Irish isimli şarkıları BBC tarafından yasaklanır. Grup turneye çıkar. 1973’te de ikinci albümleri Red Rose Speedway’i çıkarırlar; albüm Amerika’da bir numara olur. Tv’de bir show programı sunmaya başlayan Mccartney Wings ile Band on the Run albümünü yapar ve bu albüm 2 dalda Grammy ödülü alır. 1972 yılında ise James Bond filmi Live and Let Die’ın müziğini yapar.

1976’da Buddy Holly’nin kataloğunun ve sonradan filmi yapılacak olan Grease müzikalinin yayın haklarını satın alır. 1977’de Percy “Thrills” Thrillington takma adıyla Thrillington isimli bir albüm yayınlar. Aynı yılın sonlarında Wings’le kaydettiği Mull of Kintyre albümü, 1984 yılına kadar İngiltere’nin en çok satış yapan albümü olma özelliğini koruma başarısı gösterir.  1970’li yıllarda John Lennon’la barışırlar. Lennon’un ölümünden çok etkilenir ve uzun bir süre konser vermez. Lennon’ın ölümünden altı ay sonra The Beatles’ın diğer üyeleri Starr ve Harrison’la Lennon’ın anısına All Those Years Ago’yu kaydeder.

Paul McCartney, McCartney II’yu albümünde tüm müzik enstrümanlarını çalar. 1982’de Tug of War albümünü çıkarır. Stevie Wonder ve Michael Jackson ile düetler yapar. 1990’da klasik müziğe yönelerek Carl Davis ile Liverpool Oratorio projesinde çalışır. Anya Alexeyev ile A Leaf projesini gerçekleştirir. Kraliyet tarafından ödüllendirilen bu çalışmasından sonra Standing Stone (1997), Working Classical (1999) ve “Ecce Cor Meum” (2006) isimlerinde 3 klasik müzik albümü daha yapar.

McCartney 1984’te yazdığı ve başrolünde oynadığı Give My Regards to Broad Street ile izleyici karşısına çıkar. Uzun bir aradan sonra 1997’de yayınladığı Flaming Pie’la geri dönüşünün müjdesini verir. Son 15 yılda çıkardığı en iyi albümü olan Flaming Pie, Tug War’dan sonra en iyi eleştirileri alan albümü olur.

2001’de ölen eşi Linda McCartney’in anısına, onun çektiği The Beatles fotoğraflarından ve filmlerinin sahne arkası görüntülerinden oluşan Wingspan: An Intimate Portrait isimli belgeseli yayınlar.

The Beatles’ın dört üyesinden birisi olan İngiliz rock star, bass gitarist, söz yazarı/besteci, multi-enstrümantalist, müzik ve film yapımcısı ve hayvan hakları aktivisti olan Paul Mccartney, John Lennon ile müzik tarihinin en başarılı ve en etkili söz yazarı partneri olurlar, rock’n roll tarihinin en önemli hitlerini bestelerler. Gelmiş geçmiş en iyi şarkı seçilen Yesterday ise McCartney’in eseridir. McCartney, 60 altın plağa sahip en başarılı müzisyen ve 100 milyon teklik satışı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Sir ünvanı alan tek Beatles üyesidir.

Yorumlar