Bağlantıda kalın

Pierre "Peyo" Culliford

Şirinler serisiyle tanıdığımız Pierre “Peyo” Culliford 1928 yılında Brüksel’de doğar. Babası İngiliz ve annesi Belçikalı olan Peyo, bu ismi İngiliz kuzenlerinin Pierre’i yanlış telaffuz etmelerinden dolayı kullanır. Kariyerinin ilk yıllarından itibaren kullanmaya başladığı Pierrot, Palyaço anlamına geliyor.

Peyo, ilk çalışmalarını küçük bir stüdyo olan Compagnie Belge d’Animation (CBA) – Belçika Çizgi film Topluluğu’nda yapar. Kendisi gibi ileride ünlü olacak meslektaşları ile de burada tanışır. Bu isimler arasında André Franquin, Morris ve Eddy Paape vardır. Savaştan sonra stüdyo kapanınca bu çizerler, Dupuis için çalışmaya başlarlar. Ancak Peyo ve onun gibi birkaç genç buraya kabul edilmez.

Peyo ilk karikatürlerini La Dernière Heure (Geç saatler) gazetesinde yapar. Aynı zamanda para kazanmak amacıyla reklâm çizimleri yapar. 1949’dan 1952’ye kadar Le Soir gazetesinde Poussy (kedicik) adlı bant karikatürü yapar, bunun yanında aynı gazetede Johan’ı da yazıp çizer.
1952 de, Franquin, Peyo’yu Le journal de Spirou ile tanıştırır. Çocuklar için hazırlanan ve Dupuis tarafından yayınlanan bu çizgi dergisi ilk olarak 1938’de Belçika’da yayına başlamış. Peyo burada Pierrot ve Benoit Brisefer (Steven Strong) aralarında olduğu birkaç yeni karakter  hazırlar. Fakat en gözde serisi daha önce çizdiği Johan’ın devamı olan Johan et Pirlouit (Johan and Peewit) olur.

Johan ve Peewit kralları için vergi toplamakla görevlendirilmiştir. Hikaye Orta Çağ Avrupası’nda geçer. Kralın sadık hizmetkarı olan Johan, güvenilir ve cesurdur. Peewit (Pee-Wee) ise tam tersi bir hilekardır. Şirinler ilk kez Johan and Peewit’de 23 Ekim 1958 tarihli macerada görünürler. Gittikçe daha çok popüler olurlar. Kendi stüdyosunu kurup işlerini kendisi organize etmeye başladıktan sonra Johan and Peewit yerine şirinlere ağırlık vermeye başlar.

Spirou’da Poussy’yi de devam ettiren Peyo 1960’ların başında kurduğu stüdyosunda tanınmış birkaç çizerle çalışır. Burada Johan and Peewit yerine 1959’da başladığı 256 bölümden oluşan şirinler (orjinal adı schtrumpf – smurf) serisine devam eder.

Walthéry, Wasterlain, Gos, Derib, Degieter, and Desorgher gibi dikkate değer birçok çizer bu stüdyoda yetişir. 1960’da  Steven Strong ve Jacky and Célestin’i yayınlar. Yazarların ve çizerlerin arasında Will, Yvan Delporte ve Roger Leloup olan stüdyosunda Peyo artık daha çok organisazyon ve yönetim ile ilgilenir.

Bir süre sonra stüdyonun yönetimi oğlu Thierry Culliford’a bıraktı. Bu arada şirinlerin PVC heykelleri çok sevilir bu oyuncakların ticaretiyle yeni bir sektör oluşur ve uluslararası birçok başarı sağlar. Bu başarılar 1981’de Hanna-Barbera’nın şirinleri çizgi filme uyarlamasıyla Amerika’ya ulaşır. Bu durum Peyo’yu çok üzer ve sağlığı gittikçe bozulur.

Peyo 1992’de 64 yaşında Brüksel’de kalp krizi sonucu hayatını kaybeder. Stüdyosu yeni öykü ve seriler üretmeye devam eden Peyo’nun Şirinler serisi hala dünyanın birçok ülkesinde beğeniyle izleniyor.

Yorumlar