Bağlantıda kalın

PJ Harvey konseri 8 Haziran'da

PJ Harvey, 15 Nisan’da yayınlanan yeni albümünün turnesi kapsamında 8 Haziran’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’ne konuk olacak.

Uzun bir aranın ardından geçtiğimiz yıl 9. stüdyo albümünü Londra’da bir sanat enstalasyonunun parçası olarak halka açık şekilde kaydeden İngiliz müzisyen, besteci, şair ve söz yazarı PJ Harvey, 15 Nisan’da yayınlanan yeni albümünün turnesi kapsamında 8 Haziran’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi‘ne geliyor.

1988’de İngiliz müzisyen ve prodüktör John Parish’in ortaklığında Automatic Dlamini projesi ile profesyonel müzik kariyerine başlayan sanatçı, üç yıllık serüvenin ardından Rob Ellis ve Ian Oliver’la beraber, “PJ Harvey Trio” adı altında müzik yapmaya başladı. 1992 yılında yayınlanan ve müzik tarihindeki çıkış albümleri arasında çok önemli bir yeri bulunan “Dry” ile, bir bakıma kariyerinin resmi başlangıcını da yapmış oldu. 1993 yılında solo müzik yolculuğunun ilk adımlarını atan sanatçı, blues etkili ve futuristik tınılara sahip üçüncü albümü “To Bring You Love”i arşivine ekledi. Hemen hemen her albümüyle hem sound’unu, hem de imajını yenileyen PJ Harvey, 1998’de yayınlanan “İs This Desire?” ile ana akım müzik sahnesine iyiden iyiye yerleşmeyi başardı.

İki “Mercury Prize” sahibi ilk ve tek müzisyen
Electronica, gospel, folk, rock, caz, blues gibi pek çok farklı müzik türüne uygun, birbirinden başarılı eserler üreten saantçı, 2000 yılında yayınlanan ve Radiohead’in ünlü solisti Thom Yorke’un üç şarkıda vokal desteği verdiği “Stories from the City, Stories from the Sea” albümüyle başarısını bir üst seviyeye taşıdı. Grammy’den BRİT Award’a kadar birçok dalda müzik ödüllerine aday gösterilen PJ Harvey, 2001 yılında Mercury Prize’i kazanan ilk kadın müzisyen oldu. 2011’de yayınlanan “Let England Shake” ile Mercury Prize’i ikinci kez kazanarak bu başarıyı elde eden ilk ve tek müzisyen olan PJ Harvey, müzik dünyasında kalıpları yıkan kadın olarak yerini aldı. Geriye dönüp PJ Harvey’in arşivine bakıldığında her bir kaydının, döneminin çok ötesinde bir vizyonla üretilmiş birer başucu albümü olduğunu söylemek mümkün.

“Let England Shake” albümünün ardından Kosova, Afganistan ve Washington’da geçirdiği süre boyunca yaşadıklarını “The Hollow Of The Hand” isimli bir şiir kitabında toplayan PJ Harvey, geçtiğimiz yılın başında Londra’daki Somerset House’da yer alan sanat enstalasyonunun bir parçası olarak halka açık bir kayıt seansı düzenlendi. Geçtiğimiz Ocak ayında 5 yıllık bir aranın ardından, “The Wheels” isimli şarkısı ile dokuzuncu stüdyo albümü “The Hope Six Demolition Project”i müjdeleyen PJ Harvey, Primavera Sound Festivali’nin ardından Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Ana Tiyatro sahnesinde performans sergileyecek.

Fotoğraf: RollingStone

Yorumlar