Bağlantıda kalın

Genel

Rasim Aksan: İsimsiz1 / Untitled1

Figüratif ve hipergerçekçi çalışmalarıyla tanınan ressam Rasim Aksan’ın ilk kişisel sergisi olan “İsimsiz1 / Untitled1″ sergisi Galerist Tepebaşı’da 20 Kasım – 15 Aralık 2012 tarihleri arasında gezilebilecek…

Tuval çalışmalarında yağlı boyanın yanında akrilik, kaligrafi mürekkebi ve ebru boyasını airbrush tekniğiyle uygulayan Rasim Aksan, kağıt işlerinde ise, yağlı boyayı dışarıda bırakarak renkli ve kurşun kalem kullanıyor. ‘İsimsiz1’ sergisinde de değişik metod ve yaklaşımlar kullanan sanatçı bu seçkisiyle çalışmalarına dair iyi bir öngörü sağlıyor.

Görsel medyadan seçtiklerinin yanı sıra günlük hayatta dikkatini çeken ve fotoğrafladığı karelerden oluşan binlerce görsellik bir arşivi bulunan Aksan’ın insan figürlerini ve topluluklarını kapalı alanlarda resmettiği işleri, kişiler arası ilişkileri nasıl kurduğumuza ve hayatımızdaki sosyo-psikolojik yapıları nasıl geliştirdiğimize dair bir sorgulama niteliğinde.

Günlük olaylardan erotik etkileşimlere kadar değişik simgeleri gösteren resimlerinin betimlediği hikayeler, parçalar halindeki doğaları gereği esrarengizliklerini koruyor. İzleyici pasif alıcı rolünden çıkıp sunulan olayları kendi zihninde öznel sonuçlara ulaştırıyor.

Bu işler arasında öne çıkan vajina serisi, sanatçının resim anlayışını net bir şekilde ortaya çıkarıyor. Rasim Aksan, görünenin aksine teşhir, erotizm, pornografi yerine üç boyutluluk, plastisite, doku ve yapı gibi konular ile ilgileniyor. Sanatçı bu seride değişik bağlamlardaki görsellerin biçimsel paralellikleri ile benzer estetik özelliklerinin altını çiziyor.

Görsel kültürel bir bombardımanın sonucu olan bu çalışmalar bu görsel kasırganın ortasında duran Rasim Aksan bu görsel karmaşaya göndermede bulunurken aynı zamanda da bundan besleniyor.

Sanatçı içgüdüsel olarak çekimine girdiği; değişik bağlamlarda, formlarda, malzemelerde ve dokularda estetik benzerlikler gösteren; özel hayatı ile ilişkili; fotoğrafçılığın estetik anlayışı veya resim kavramının ta kendisi ile oynayan görseller seçiyor. Böylece Rasim Aksan bir hikaye anlatıcıdan çok form odaklı ve sivri uçlarda dolaşan görsel bir araştırmacı olarak ön plana çıkıyor.

Adres: Meşrutiyet Cad. No: 67 / 1, Beoğlu-İstanbul

Yorumlar