Bağlantıda kalın

Reha Erdem Sineması

Sinema grubumuzla bir yönetmen seçip, filmlerini 3 hafta boyunca üst üste izleyip, yönetmenin bakış açısı, gelişimi ve yönelimi üzerine konuşmayı sanırım çok seviyoruz. Yönetmenden gidelim dedik ve sınırımızı bu defa “Türk Yönetmen” olarak belirledik. Aklımıza ilk gelenler, Zeki Demirkubuz, Ferzan Özpetek, Nuri Bilge Ceylan ve Reha Erdem’di. Küçük bir fikir alışverişi sonrası Reha Erdem‘de karar kıldık ve yönetmenin, yine severek yazacağım, “Kaç Para Kaç”, “Korkuyorum Anne” ve “Hayat Var” filmlerini seçtik.

Öncelikle Reha Erdem‘i kısa biyografisiyle arz-ı endam ettireyim de, sonrasında yönetmenin filmografisine ve şimdiye dek çektiği filmlerin kısa özetlerine gireceğim. Zira adeti bozmayarak, yukarı da bahsettiğim 3 filminin analizini gelecek postlarımda uzun uzun yapacağım.

Film yönetmeni ve senarist olan Reha Erdem, 1960 İstanbul doğumlu. Lise öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlayan Erdem, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki tarih eğitimini yarıda bırakıp, 1983 yılında Paris’e gitmiştir. Paris VIII Üniversitesi’nde sinema bölümünü bitirdikten sonra, Plastik Sanatlar bölümünde yüksek lisans yapmıştır. Film çekmediği uzun yıllar boyunca reklam filmi yönetmenliği yapan Reha Erdem, eşi Nilüfer Güngörmüş ile birlikte yazdığı Korkuyorum Anne filminin senaryosu dışındaki tüm filmlerinin senaryosunu kendisi yazmıştır.

Filmlerinin senaryosunu yazıp yöneten Reha Erdem, Beş Vakit ve Kosmos filmlerinin kurgusunu, Hayat Var filminin hem kurgusunu hem ses tasarımını kendisi yapmış; ilk uzun metrajlı filmi Fransız-Türk ortak yapımı A Ay’ı 1989 yılında çekmiştir. İlerleyen bölümlerde yönetmenin 1995 yılında çektiği “Deniz Türküsü” ve 2006 yılında çektiği “Ekimde Hiç Bir Kere” isimli iki kısa filmi hariç, günümüze kadar çektiği tüm uzun metrajlı filmlerinin künyeleri yer alacak.

eceaktas@maroon.com.tr

kusurluanalizler.blogspot.com/

Yorumlar