Bağlantıda kalın

REZİSTANS Venedik Bienali'nde

1 Haziran–24 Kasım 2013 tarihleri arasında düzenlenecek Venedik Bienali 55. Uluslararası Sanat Sergisi’nin Türkiye Pavyonu’nda, Ali Kazma’nın “Rezistans” başlıklı yeni video serisi gösterilecek. Emre Baykal ve Ali KazmaAli Kazma “Rezistans”ta, günümüzde beden için geliştirilen söylem, teknik ve yönetim taktiklerini; bedeni hem kendi kısıtlarından kurtarıp özgürleştiren, hem de sınırlayıp kontrol altına alan müdahale ve stratejileri araştırıyor. Emre Baykal’ın küratörlüğünde gerçekleştirilecek Türkiye Pavyonu, bu yıl da Venedik Bienali’nin ana mekânı olan Arsenale’nin Artigliere binasında yer alacak.

Fiat sponsorluğunda, TC Dışişleri Bakanlığı ile TC Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde ve TC Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu’nun desteğiyle gerçekleştirilen Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nun koordinasyonunu İstanbul Kültür Sanat Vakfı yürütüyor.

Venedik Bienali 55. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu için 25 Şubat Pazartesi günü İKSV binasında yer alan Salon’da bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına konuşmacı olarak sanatçı Ali Kazma ve küratör Emre Baykal’ın yanı sıra İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ile 2011 ve 2013 yıllarında Türkiye Pavyonu’nun sponsorluğunu üstlenen Fiat adına TOFAŞ CEO’su Kamil Başaran da katıldı.

Fiat adına konuşma yapan TOFAŞ CEO’su Kamil Başaran, “Türk Otomotiv Sanayi ve ekonomisinin gelişimine 45 yıldır öncülük eden Tofaş’ın Fiat markası ile 2011 yılında olduğu gibi 2013’te de bu değerli sanat olayının sponsorluğunu üstlenmiş olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından küratör Emre Baykal ile sanatçı Ali Kazma, katılımcılara, Venedik Bienali 55. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nun kavramsal çerçevesi ve “Rezistans” projesiyle ilgili bilgi verdi.

Ali Kazma’yla 2001 yılındaki 7. İstanbul Bienali’nden bu yana birçok projede birlikte çalıştıklarını söyleyen Emre Baykal, çok kanallı bir video yerleştirmesi olarak kurgulanan “Rezistans”ın, sanatçının 2005 yılından bu yana ürettiği “Engellemeler” (Obstructions) serisinin içinden genişleyerek yeni bir perspektife açıldığını belirtti. Ali Kazma, “Engellemeler”de dağılmaya, yok olmaya eğilimli dünyayı bir arada tutmak için insanın geliştirdiği fiziksel üretimin çeşitliliğini; bedenin sürekliliği, denetimi, bakım ve onarımı için verilen uğraşları; insan doğası içinde bunların ne ifade ettiğini araştırmıştı. “Rezistans” ise bedenin bilimsel, kültürel ve toplumsal araçlar yoluyla nasıl şekillendirildiğini ve bir icra alanı olarak nasıl tekrar tekrar yeniden üretildiğine odaklanacak. Baykal, “Rezistans”ın, yaratıcı bir güç olan bedenin üretim aktivitesini doğrudan beden üzerine taşıdığını belirterek; üreten ve üretilen, şekil veren ve şekillenenin, bu kez bedenin kendi maddeselliğinde birleştiğinin altını çizdi.

Toplantıda, daha sonra “Rezistans”taki çalışmaların sanatçının önceki işlerine nasıl bağlandığını örneklemek üzere, Kazma’nın “Engellemeler” serisinden “Blucin Fabrikası” adlı video çalışması gösterildi.

Ali Kazma ise ilk kez Venedik’te gösterilecek olan “Rezistans” serisinde, insanın toplumsal, kültürel, fiziksel ve genetik kodlarını kırarak bedene yaptığı müdahaleleri, onu hem inşa hem de kontrol eden süreçleri kaydettiğini belirtti. Çekimleri yaklaşık bir yıl süren projeyi dünyanın çeşitli yerlerinde, farklı mekânlar ve öznelerle birlikte gerçekleştirdiğini anlatan Kazma, “Rezistans” serisinde fiziksel ve kavramsal bir mekân olarak bedenin ürettiği anlamlar bütününü ve bunlara ilişkin enigmayı geniş bir ilişkiler ağı içinden okumaya çalışıyor. “Rezistans”ın çekildiği mekânlar arasında Paris’te bir film seti, Sakarya’da bir hapishane, İstanbul’da bir okul ve ameliyathane, Berlin’de robot üretim ve deneylerinin yapıldığı bir üniversite, Lozan’da bir tıbbi araştırma laboratuvarı, Londra’da bir dövme stüdyosu ve New York’ta bir tiyatro salonu da bulunuyor.

Projeye eşlik etmek üzere bir kitap da yayımlanacak. Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanacak kitabın tasarımını serginin iletişim malzemelerini de tasarlayan Esen Karol üstleniyor. Türkçe ve İngilizce olarak iki ayrı edisyonda basılacak olan “Rezistans” başlıklı kitap, Venedik Bienali açılışı sırasında yayımlanacak ve sonrasında kitapçılarda satışa sunulacak.

Venedik Bienali 55. Uluslararası Sanat Sergisi’nde yer alan Türkiye Pavyonu; 30 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirilecek açılışın ardından 1 Haziran Cumartesi günü sanatseverlerin ziyaretine açılacak ve 24 Kasım’a kadar gezilebilecek.

 Ali Kazma

1971 yılında İstanbul’da doğan video sanatçısı Ali Kazma, 1993’te ABD’de lisans eğitimini tamamladı. Londra’da kısa bir süre fotoğraf eğitimi aldıktan sonra 1995 yılında tekrar ABD’ye film eğitimi almak için döndü.  New York’taki New School Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlarken aynı zamanda öğretim elemanı olarak da görev yaptı. 2001 yılında UNESCO tarafından verilen “Sanata Destek Ödülü”ne layık görülen Kazma, 2005 yılından beri üzerinde çalıştığı “Engellemeler” serisiyle 2010 yılında medya sanatı alanında North Rhine-Westphalia Sanat Vakfı tarafından verilen prestijli Nam June Paik Ödülü’nü kazandı. Videoları ile insan davranışları, varoluş şekilleri ve hallerini sorgulayan sanatçının çalışmalarının sergilendiği etkinlikler arasında İstanbul Bienali (2001, 2007, 2011), Tokyo Opera City (2001), Platform Garanti ve İstanbul Modern (2004), 9. Havana Bienali (2006), San Francisco Art Institute (2006), Lyon Bienali (2007) ve Sao Paulo Bienali (2012) yer alıyor. Kazma, 2000 yılından beri İstanbul’da yaşıyor.

Emre Baykal

Emre Baykal, 1995–2000 yılları arasında Yönetmen Yardımcılığını üstlendiği İstanbul Bienali’nde, 2000-2005 yılları arasında Yönetmen olarak görev yaptı. 2005 yılında, Fulya Erdemci’yle birlikte bir kamusal alan projesi olan “İstanbul Yaya Sergileri II: Tünel-Karaköy”ün eş küratörlüğünü üstlendi. 2007’de santralistanbul’da, “Modern ve Ötesi” başlıklı açılış sergisini yönetti. Baykal’ın küratörlüğünü üstlendiği grup sergileri arasında “Haset, Husumet, Rezalet” (ARTER, 2013), “İkinci Sergi” (ARTER, 2010–2011); “Görünmezlik Taktikleri” (Daniela Zyman’la beraber; T-B A21, Viyana; Tanas, Berlin; ARTER, Istanbul, 2010–2011); “Mahrem” (santralistanbul; Kunsthalle Wien Project Space; Tanas, Berlin, 2007-2008) yer alıyor. Baykal, Mona Hatoum (“Hâlâ Buradasın”, ARTER, 2012), Deniz Gül (“5 Kişilik Bufet”, ARTER, 2011), Kutluğ Ataman (“Mezopotamya Dramaturjileri”, ARTER, 2011) ve Ali Kazma’nın (“Engellemeler”, YKY Kâzım Taşkent Sanat Galerisi, 2010) kişisel sergilerinin de küratörlüğünü üstlendi. Pek çok yayına ve sergi kataloğuna yazılarıyla katkıda bulunan Baykal, bir Vehbi Koç Vakfı projesi olan ARTER’de Sergiler Direktörü ve Küratör olarak çalışıyor.

Yorumlar