Bağlantıda kalın

Ruhi Su Etkinlikleri Başlıyor

Sesi ve sazıyla Yunus Emre’yi, Pir Sultan’ı, Dadaloğlu’nu geniş halk kitlelerine sevdiren, Nazım Hikmet’in şiirlerine hayat veren, türküleri yarınlara taşıyan Ruhi Su doğumunun 100’üncü yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

“Türkü söylemek benim için bir aşk halidir. En güzel aşklarımı türkü söylerken yaşadım”

Ruhi Su’nun doğumunun yüzüncü yılında hem onu anmak hem de türkülerini yaşatmak için Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği yeniden kuruldu. Derneğin kuruluşu ve Ruhi Su’nun doğumunun yüzüncü yılı sebebiyle bu yıl “Ruhi Su 100” adı verilen bir proje kapsamında 20’den fazla etkinlik düzenleniyor.

Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin (MSGSÜ) ortaklaşa düzenlediği bu etkinlik tüm yıla yayılacak. Etkinlikler kapsamında Mayıs ayında Ruhi Su’nun müziğini konuşalacak, hiç kullanılmamış arşiv görüntüleri ve söyleşilerden oluşan kapsamlı yeni bir belgesel ile mücadelelerle dolu hayatı bir kez daha hatırlanılacak. 37 yıl önce kurduğu Dostlar Korosu ile türkülerine eşlik edilecek.

Emin İgüs, Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu ve Moğollar gibi öğrencilerinin ve dostlarının sesinden bir dizi konserle onun müziği dinlenecek. Kişisel sergisi ile hayatı daha yakından tanınacak. Üniversiteler arası çok sesli türkü düzenleme yarışması ile gençlere Ruhi Su’nun müziğini sevdirilmeye çalışılacak.

RUHİ SU (1912-1985)

OPERA SANATÇISI, YORUMCU, DERLEMECİ, BESTECİ, ŞAİR, KORO YÖNETİCİSİ

Ruhi Su 1912’de Van’da doğdu. On yaşında evlatlık olarak yaşadığı ailesinden ayrılarak yetimhaneye yerleştirildi. Çocukluk dönemi aynı zamanda müziğe olan ilgisinin de temellerini oluşturdu. İlkokul 4. sınıfta keman çalmaya başladı. 1925 yılında Ankara’daki Musiki Muallim Mektebini kazanmasına karşın, yerini başka bir arkadaşına verdi. Yetimhanedeki öğrencilerin askere alınmasından dolayı İstanbul’da bir askeri okula gönderildi. Daha sonra ise Adana Öğretmen Okulu’na kayıt oldu.

Öğretmen okulunda iken sınavına katıldığı Ankara Musiki Muallim Mektebi’ni kazandı. Ankara Cebeci İkinci Ortaokulu ve Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde müzik öğretmenliği yaptı. 1935–36 yıllarında Ankara Riyaseti Cumhur Orkestrası’nda (Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası) keman çaldı. Okulu bitirdiği 1936 yılında kemanı bırakıp ses sanatçısı olmaya karar verdi. Bu karar hayatında bir başka önemli dönüm noktası oldu. Kemanı bıraktı. Saz çalmaya ve türküler söylemeye ise devam ediyordu. Okuduğu Ankara Devlet Konservatuarı’nın şan bölümünden 1942 yılında mezun oldu.

1936-1952 yılları arasında opera sanatçısı olarak birçok temsilde yer aldı. Türk Opera Sanatı’na büyük katkı sağlayan sanatçı, Devlet Operası Sanatçısı olarak; Bastien Bastienne, Satılmış Nişanlı, Madame Butterfly, Figaro’nun Düğünü gibi pek çok eserde rol aldı. 1943-1945 yılları arasında, Ankara Radyosu’nda, “Bas Bariton Ruhi Su Türküler Söylüyor” adıyla bir program yaptı. Dünya görüşü nedeniyle 1952-57 yılları arasında hapis yatan sanatçı, ünlü Sansaryan Han’da 5 ay, Sıdıka Su ile evlendiği Harbiye Cezaevi’nde ise 3 buçuk yıl kaldı. Cezaevinde de müzikle uğraşmaya devam eden Ruhi Su, mahkûmlardan oluşan bir koro kurdu, derlemeler yaptı. 1958’de Çumra’ya sürgüne gönderildi. 1959da oğlu Ilgın dünyaya geldi. 1960’ta sahneye çıktığı Taksim Belediye Gazinosu’nda söylediği türkülerdeki siyasi vurgular nedeniyle aleyhinde kampanyalar başlatıldı ve işini kaybetti. 1975 yılında, bugün hala devam eden Dostlar Korosu’nu kurdu.

“Aydınlara türkü dinlemeyi öğreten kişi” olarak da bilinen Ruhi Su; Pir Sultan’dan Karacaoğlan’a değişik ozanların türkülerinden oluşan 16 adet 45’lik plağı ve 11 adet uzunçaları İMECE dayanışması ve markasıyla çıkardı. Yazıları ve şiirlerini ise “Ezgili Yürek” adlı kitabında topladı. Ayrıca çeşitli halk oyunlarını notaladığı “Türk Halk Oyunları” adlı bir kitabı yayımlandı. Ölümüne dek türkü söylemeyi sürdüren sanatçının mücadelelerle dolu yaşamı 20 Eylül 1985’te son buldu.

Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği
O’nun sanatçı kimliğini, çalışma ve araştırmalarını yaşamını, araştırmak sanatsal bilimsel ve kültürel araştırmalar yapmak, çeşitli sanatsal etkinlikleri desteklemek, teşvik etmek, yaymak, sanatsal faaliyetlerde bulunmak, yapılan faaliyetlere katkı sunmak ve özellikle halk kültürü ve halk müziğinin toplanması, yorumlanması, çağdaş tekniklerle yeni formlarda yayılıp sergilenmesi, toplumda yaygınlaşması ve geliştirilmesi için çaba harcamak ve tüm bu konulardaki çalışmalara destek sağlamak amacı ile Mayıs ayının ilk haftasında Ruhi Su’nun öğrencisi olmuş, korosunu çalıştırmış, türküler söylemiş veya onu dinlemiş olan bir gurup insan ve Ilgın Ruhi Su tarafından kuruldu.

RUHİ SU 100.YIL ETKİNLİKLERİ PROGRAMI:

7 Mayıs 2012 Ruhi Su 100. Yıl Çoksesli Türkü Düzenleme Yarışması (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği’nin ortak projesi olarak üniversitelerin müzik öğretmenliği bölümleri arasında düzenleniyor.

8-9-10 Mayıs MSGSÜ Ruhi Su Günleri
8 Mayıs 2012 MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu,
“Ruhi Su Müziği Üzerine…” Paneli (11:00-16:00)
9 Mayıs 2012 MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu,
Hilmi Etikan’ın katılımıyla Ruhi Su Belgeseli gösterimi. (15:00)
10 Mayıs 2012 MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu,
Ruhi Su Dostlar Korosu’nun da katılımıyla Emin İgüs Konseri. (20:00)

14 Mayıs 2012 Kocaeli Üniversitesi
Ruhi Su Dostlar Korosu Konseri

15 Mayıs 2012 Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi,
Karabey Aydoğan’ın hazırlayıp sunduğu ve Ruhi Su Dostlar Korosu’nun da katılımıyla Beyazperdeden Ruhi Su Türküleri etkinliği (20:00)

16- 30 Mayıs 2012 MSGSÜ Tophane-i Âmire KSM,
Ruhi Su Sergisi. Açılış kokteylinde Ruhi Su Dostlar Korosu’nun dinletisi

28 Mayıs 2012 MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu,
Gençlik Festivali Ruhi Su Dostlar Korosu Konseri.

2 Haziran 2012 Ankara,
Polifonik Korolar Derneği’nin düzenlediği 17. Polifonik Korolar
Festivali ve 100. Yıl Ruhi Su Dostlar Korosu Ankara Konseri

9 Haziran 2012 Kadıköy Barış Manço Kül. Mrk.
İrfan Ertel’in hazırlayıp sunduğu ve R.S. Dostlar Korosu’nun da katılımıyla Anılarla Ruhi Su etkinliği (20:00)

16 Haziran 2012 Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi,
Ruhi Su Dostlar Korosu Konseri (20:00)

20 Eylül 2012 Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi,
Ruhi Su Dostlar Korosu’nun da katılımıyla Ruhi Su’ yu Anma Gecesi (20:00)

6 Ekim 2012 Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi, Ruhi Su Dostlar
Korosu’nun da katılımıyla Yusuf Başaran Konseri (20:00)

13 Ekim 2012 Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi,
Shaman Dans Tiyatrosu ve Ruhi Su Dostlar Korosu’nun katılımıyla Pir Sultan Abdal – Semahlar Tematik Konseri. (20:00)

19 Ekim 2012 MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu,
Ruhi Su Dostlar Korosu’nun da katılımıyla Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu Konseri(20:00)

30 Ekim 2012 MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu,
Toplumsal Yaşamda Türkülerin Yeri paneli (20:00)

8 Kasım 2012 MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu,
Ruhi Su Dostlar Korosu’nun da katılımıyla Moğollor Konseri. (19:00)

14 Kasım 2012 Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi,
Shaman Dans Tiyatrosu ve Ruhi Su Dostlar Korosu’nun katılımıyla Köroğlu Tematik Konseri. 19.00

20 Kasım 2012 MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu,
Ruhi Su Dostlar Korosu’nun da katılımıyla Birol Toğaloğlu Konseri 19.00

1 Aralık 2012 Ataşehir Kültür Merkezi,
Shaman Dans Tiyatrosu ve Ruhi Su Dostlar Korosu’nun katılımıyla El Kapıları Tematik Konseri. (19:00)

1 Aralık 2012 Ruhi Su 100. Yıl Çoksesli Türkü Düzenleme Yarışması sonuçlarının
açıklanması.

4 Aralık 2012 MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu,
Ruhi Su Dostlar Korosu Konseri. 19.00

Aralık 2012 Mahsus Mahal Kapanış Gecesi,
100.Yıl Etkinlikleri Kapanış Konseri (yer ve tarih daha sonra bildirilecek)

Fotoğraf: © Bülent Özgören
www.bulentozgoren.com

Yorumlar