Bağlantıda kalın

Genel

SALT'da gösterim: Yersiz Yurtsuz

Gülsün Karamustafa’nın SALT Beyoğlu ve SALT Galata’daki sergisi Vadedilmiş Bir Sergi kapsamında düzenlenen programda, göç, kimlik, kültürel farklılık ve arabesk kültür gibi temaların işlendiği beş Türk filmi yer alıyor.

Vadedilmiş Bir Sergi’nin paralel etkinliği olan program kapsamında, Gülsün Karamustafa’nın işlerinde sıklıkla ele aldığı hareketlilik (göç, zorunlu göç, yerinden edilme, kaçma, yer değiştirme), kimlik, kültürel farklılık ve arabesk kültür gibi temaları işleyen beş Türk filmi gösterilecek.

Gurbet Kuşları, daha iyi bir yaşam için Kahramanmaraş’tan İstanbul’a göçen bir ailenin büyük şehirdeki yaşam mücadelesini konu alır. Eski bir otobüsle Türkiye’den Stockholm’e kaçak işçi olarak götürülen bir grup insana odaklanan Otobüs, şaşkınlık ve çaresizliklerle dolu bir yol ve göç hikâyesidir.

Almanya Acı Vatan, Almanya’da işçi olarak çalışan Güldane ile formalite icabı evlendiği Mahmut’un Berlin’deki zorlu hayatlarını anlatır.

Aşkı Ben mi Yarattım, kan davası yüzünden İstanbul’a kaçan, müziğe yetenekli Orhan’ın (Gencebay) aşk ve şöhret yolundaki dramını işler.

1970’li yılların İstanbul’unda, Tarlabaşı’nın arka sokaklarından Kolera Sokağı’nda geçen Ağır Roman ise, Metin Kaçan’ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Gösterimler ücretsiz…

Gösterim Programı:

20 Kasım, 18.30
Gurbet Kuşları (1964)
Halit Refiğ
102 dakika
Türkçe; altyazısız

27 Kasım, 18.30
Otobüs (1976)
Tunç Okan
75 dakika
Türkçe; altyazısız
 
4 Aralık, 18.30
Almanya Acı Vatan (1979)
Şerif Gören
85 dakika
Türkçe; altyazısız

11 Aralık, 18.30
Aşkı Ben mi Yarattım (1979)
Şerif Gören
88 dakika
Türkçe; altyazısız

18 Aralık, 18.30
Ağır Roman (1996)
Mustafa Altıoklar
121 dakika
Türkçe; altyazısız

 

Etkinlik : Film Gösterimi
Tarih     : 20 Kasım 2013
Mekan   : SALT Galata, Oditoryum
Adres    : Arap Cami Mh. Banka Sk No:11, İstanbul

Yorumlar