Bağlantıda kalın

Sami Güner

Sami Güner 1915’de, Priştine’de doğar. İstanbul Lisesi’nden mezun olduktan sonra 25 yıl çalıştığı Merkez Bankası’ndan 1961’de kendi isteği ile emekliye ayrılır. Çok genç yaşlarda başladığı fotoğraf çalışmalarını tüm yaşamı boyunca sürdürür. Fotoğrafın tüm dallarıyla ilgilenen Sami Güner yıllar süren yoğun bir çalışmanın ürünlerini çeşitli biçimlerde değerlendirir.

Sami Güner özellikle dış ülkelerde açtığı fotoğraf sergileriyle Türkiye’nin tanıtılmasına büyük emek harcadı. Bu emeklerinin karşılığında; “Türkiye’yi Dünya’ya tanıtanlar” 1987 Türk Tanıtma Vakfı “Tütav” ödülünü almaya hak kazandı.

Türkiye’nin doğal güzelliklerini, sanat hazinelerini, tarih zenginliklerini, turizmini ve halkını yansıtan 50’ye yakın kitabın fotoğrafları “Sami Güner’in Objektifi” eşliğinde Dünya’ya tanıtıldı.

Romantizmini ve duygusallığını katarak güzele erişmek, esrarlı güzellikleri yakalamak için, 40 yılını Anadolu topraklarında harcayan sanatçı, fotoğrafçılığın ülke düzeyinde yayılması, sevilmesi ve gelişmesinde çok büyük bir katkı sağladı.

Sami Güner‘in fotoğraflarından oluşan afişleri, yurt içinde ve uluslararası müsabakalarda altın ve gümüş ödüller kazanarak, çeşitli başarılara imza attı.

Bilgi, beceri ve tecrübesi ile çeşitli yarışmalarda, jüri üyeliği ve başkanlıkları yaptı. Photographic Society of Japon üyesidir. Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölümü onur üyesidir. İfsak onur üyesi ve Fotogen Derneği Başkanı olup, Esfiap unvanına sahiptir.

Çin Fotoğrafçılar Birliği’nin Shangai’da düzenlediği ve 43 ülkeden 2500 fotoğrafçınan 12.500 eserle katıldığı Milletlerarası fotoğraf yarışmasında “Ağrı Dağı” fotoğrafıyla birinci olmuştur.

Sanatçı, 20 Şubat 1991 günü, Bursa’daki gösteri ve sergisini kapatıp Bolu’ya giderken geçirdiği trafik kazası sonucu aramızdan ayrıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi 1992 yılından itibaren her ölüm yıldönümünde onun adını anmak ve fotoğraf sanatının gelişmesine katkıda bulunmak amacı ile Sami Güner Fotoğraf Yarışması düzenlenmektedir.

Yorumlar