Bağlantıda kalın

Genel

Selim Birsel, Tetikte

Selim Birsel’in 2009’dan bu yana açtığı en kapsamlı sergi olan Tetikte isimli kişisel sergisi 02 – 31 Mart 2013 tarihleri arasında Depo’da görülebilir…

Sergide Birsel’in yeni işlerinden Gömülmüş ve Halfeti’nin Siyah Gül Bahçesi videolarıyla, Paravanlar yerleştirmesinin yanı sıra, fotoğrafları ve daha önce gösterilmiş iki yapıtının, Atılan Toplar ve Rezistans II’nin yeniden yorumu yer alıyor. Sanatçının biriktirme ve üretim süreçlerini belgeleyen Haberler İzlenimler sanatçı kitabı ve Cabinet du Flanerie Rhizome çalışma odası da sergi kapsamında izleyiciyle buluşuyor.

Karşılaşma anlarının ve rastlantıların yaratıcı itkisine olan inancı, toplumsal ve siyasi koşulları gündelik yaşam içinden çok çeşitli nesneyi ve kişisel deneyimleri dönüştürerek ele alış şekli, yapıtların başlı başına süreçler olarak devamlılığı ve yeniden yorumlamaya açıklığı Birsel’in sanatsal pratiğinin belirleyici bileşenleri.

Tetikte sergisinin içeriği 2008’den bu yana ilgi duyduğu ve araştırmalarını yoğunlaştırdığı “yakın ama aynı zamanda uzak algılanan” coğrafyalardan, Lübnan, Diyarbakır ve Mardin’e yaptığı yolculuklarda biriktirdiği deneyim ve izlenimlerden oluşuyor.

Yorumlar