Bağlantıda kalın

Genel

Senaryo Yazarlığı Okulu

Bahçeşehir Üniversitesi’ne bağlı Sürekli Eğitim Merkezi (BüSem) tarafından alanının usta isimleri eşliğinde Senaryo Okulu açılıyor… 23 Kasım – 22 Aralık 2013 tarihlerini kapsayacak program Sen-Der ve Senarist-Bir işbirliğiyle organize edilmiş.

BÜSEM tarafından “Neden Senaryo Okulu’na katılmalı?” sorusuna şu şekilde cevap veriliyor:

* Amatör ya da gizli bir yazar olduğunuzu farz edelim. Ya da belki henüz kağıt kaleme yaklaşamadınız bile… Unutmayın hikayeleriniz aklınızın içinde kaldığı sürece ne kuşaktan kuşağa aktarılabilir ne de kimse varlığından haberdar olur. Zor olan gerçek bir hikaye bulmaktır, geri kalanı ise teknik. Gelin bu tekniği eğitimcilerimizden öğrenin. Hikayeleriniz aklınızda tutsak kalmasın.
* “Başka bir mesleğim var ama hep uktedir içimde senaryo yazmak” diyorsanız, haftasonları tatlı bir kaçamak yaparak, yetkin rehberlerimizin ayak izlerini takip edin ve sinema dünyasında belki varlığından haberdar bile olmadığınız rotalara yelken açın.
* Eğitimcilerimizle bir araya gelmenin senaryo zanaatını öğrenmek kadar, bir iletişim platformu da olduğunu unutmayın. Hikayelerini, öykülere olan bakış açısını beğendiğiniz yazarlarla birlikte belki bir proje üretebilir, belki de kendi projenizin en büyük açmazlarını birlikte çözebilirsiniz.
* Bugün dramatik dile hangi mesleklerin ihtiyacı yok? Malesef hepsinin var! Söz konusu iletişim olduğunda, sabah uyanıp gece uyuyana kadar içinde bulunduğumuz bir eylemdir iletişim. Neyi değil, nasıl anlattığınız anlaşılırlığın anahtarı adeta günümüzde. Sinemaya uzak kalmış reklamcılar, halkla ilişkiler çalışanları ve geleceğin gazetecileri, iletişimcileri; yetersiz olduğunu hissettiğiniz anlatım yöntemlerinde kendinizi geliştirin.
* Hikayenizi etkili bir biçimde yaratabiliyor, tekniğine uygun olarak kağıda dökebiliyor ancak Fikri ve Sinai Haklar konusundaki zayıflıklarınız nedeniyle, eserinizi nasıl paylaşacağınızı bilemiyosanız ya da Fikri ve Sinai Haklar Hukuku’nda uzmanlaşmayı düşünen ve bilgilenmek isteyen bir hukuçuysanız Senaryo Yazarlığı Okulu’nun içeriğinde temel başlangıç adımlarını bulacaksınız.

Ayrıca programın amacı şu şekilde açıklanıyor:

Bu eğitim programında amaç, sinema ve televizyon sektöründe senaryo’nun ne olduğunu tüm boyutlarıyla katılımcılara aktarmaktır. Senaryo yazmak için gereken temel bilgilerin ve uygulama yöntemlerinin yanı sıra, katılımcılar, senaryo ile sektöre adım atma yolları, adım atmadan önce sektöre olan yabancılığın bir ölçüde ortadan kaldırılması ve sektörde senaryo ve hikaye yazarının hakları ile bu hakların nasıl korunacağı hakkında bilgilendirilecektir.

Dikkat çekici eğitmen listesi ise şu şekilde:

Ahmet Saatçioğlu
Birol Güven
Av. Burhan Gün
Coşkun Irmak
Ercan Kesal
Ercan Mehmet Erdem
Gülengül Altıntaş Yöney
Hüseyin Kuzu
Kandemir Konduk
Nilgün Öneş
Tamer Baran
Tomris Giritlioğlu
Zeynep Özbatur
İlker Barış

 

T.C. Bahçeşehir Üniversitesi – Sürekli Eğitim Merkezi
Cihannüma Mah. Serencebey Yokuşu, No: 2 – 4 / Beşiktaş / İSTANBUL

Yorumlar