Bağlantıda kalın

Sergi: Otobiyografik Karalamalar 2

Esat Tekand’ın Otobiyografik Karalamalar 2 isimli sergisi 7 Mayıs – 8 Haziran 2013 tarihleri arasında 44A Sanat Galerisi’nde görülebilir…

Sanatçının devam niteliğindeki bu sergisi, izleyiciyi, renklerin, boyayla oluşturulan dokuların, yüzeyin ve derinliğin ilişkisini keşfetmeye ve algılarını zenginleştirmeye davet ediyor.

Tanıtım Bülteninden:

Otobiyografik Karalamalar 2, Esat Tekand’ın, resim yapma eylemini, kavramsal kaygı ve yönlendirmelerden arınarak en basit haliyle, içgüdüsel olan eyleme indirgediği ve kendini özgürleştirirken kurduğu iç disiplinle yakaladığı bestelerin devam serisi.

Bir önceki seride olduğu gibi burada da renklerin birbirine meydan okuduğu ama hiçbirinin diğerinden güçlü olmadığı bir denge hakim. Adeta bütün bildiklerini unutarak tuvalin karşısına geçip, yüzey, derinlik, renk gibi en temel öğelerle, resim yaparak, retorikten arınıp sade ve sadece kendi dilini konuşuyor.

Tekand, çocuksu boyama refleksini, yerleştirdiği rakamlar, şekiller, harfler, bir takım hesaplamalar ve aşırı müdahaleyle kırarak kendi bilinç düzeyine taşıyor. Yükseltilerde, katmanlarda gizlenen renk artıkları, kendiliğinden oluşan ya da bilinçli oldurulan dalgalar, sanatçının her fırça darbesiyle sürdürdüğü arayışların formüllerini ortaya çıkarıyor.

Esere farklı perspektiflerden bakma gereksinimi duyurarak eserin karşısında, çaprazında, uzağında ve yakınında çok farklı algılama biçimlerini uyaran bu resimler, Edip Cansever’in ‘Masa da Masaymış Ha’ şiirini anımsatıyor. ‘Ressam yaşama sevinci koydu içine, resme anahtarlarını koydu’. Renklerin, pazarlama kodlarının dışında yüzyıllardır insanlığa duyumsattığı hisleri, karamsarlığı, sevinci, karmaşayı görünce siz de ‘Resim de resimmiş ha’ diyeceksiniz.

Adres: 44A Sanat Galerisi
Ahmet Fetgari Sokak 44/A Teşvikiye, İstanbul

Yorumlar