Bağlantıda kalın

Serkan Taycan, "Kabuk"

Serkan Taycan’ın Kabuk isimli ikinci kişisel sergisi 20 Aralık- 19 Ocak tarihleri arasında Elipsis Galeri’de görülebilecek.

İstanbul’un hızlı ve sürekli değişimini şehrin çeperleri üzerinden incelediği Kabuk serisinde sanatçı; Urban Millennium olarak adlandırılan ve 2007’de ilk defa kent nüfusunun taşra nüfusunu geçmesinin artık kente farklı açılardan bakılması gerektiği fikrinden yola çıkarak kentin değişimini ve onu oluşturan olguları fotoğraflıyor.

Serginin Tanıtımı:

Serkan Taycan odaklandığı değişimin yaşam alanlarımız üzerindeki etkisine bakarken; bize sunacağı yeni yaşam alanlarını da sorguluyor. 1950’lerden itibaren yaşanan kitlesel göçü barındırmak için oluşan çarpık kentleşmeyle, sonu gelmeyen yeni yapı talebini karşılamak amacıyla İstanbul’un çevresi bir şantiyeye dönüşmüş durumda. Kentin çeperleri bu değişimin en ham ve kırılgan bir şekilde görülebildiği yerler. Karşılaştığımız tablo ise iyimserlikten çok uzak; çevresel faktörlere zarar verdiği için sürdürelebilir değil ve kentin dinamiklerinden ayrıksı. Bütün bu yapılaşmanın malzemesinin sağlandığı çeperlerde oyulan büyük maden ocakları adeta kentin yaralarına dönüşüyor. Yapım, yıkım ve tekrar yapımın döngüsünden çıkamayan İstanbul, sanatçının fotoğraflarına distopik bir kent olarak yansıyor.

Serkan Taycan, İstanbul’un tarih boyunca panaromik olarak temsil edilmesinden yola çıkarak, şehrin fakli uç noktalarındaki mekanları diptik ve triptik fotoğraflar olarak biraraya getiriyor. Oluşturduğu birleştirmelerde zamanı ve mekanı bölerek topografyaya kişisel bir müdahalede bulunuyor. Yarattığı yeni gerçeklikleri ise hafızalarımıza kazınmış 19. yüzyıl İstanbul panoramik fotoğraflarına yeni bir önerme getiriyor ve üretilen kent imgesine yeni bir alternatif sunuyor.

Sergiye paralel olarak hazırlanan yayında Jean-François Pérouse ve Merve Ünsal’ın metinlerine Superpool tarafından hazırlanan İstanbul periferi haritası eşlik ediyor.

{tab=Serkan Taycan}

1978 yılında Gaziantep’te doğan Serkan Taycan, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Mühendislik eğitiminin ardından Nordens Fotoskola’da (İsveç) belgesel fotoğraf eğitimi alır. Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar Yüksek lisans programında eğitimine devam etmektedir. Memleket çalışması Elipsis Galeri’deki ilk gösteriminin ardından Selanik Fotoğraf müzesi, Vendome Fotoğraf festivali, Niort Fotoğraf buluşması gibi bir çok yerde sergilendi. Sanatçı 2010 yılında Niort’da (Fransa) misafir sanatçı programına katıldı. 2011 yılında “ExChange:İstanbul-Marsilya” sergi ve kitabını hazırladı. Sanatçı, 2012 yılında Türkiye’nin ilk sanat ödülü Full Art Prize’da yarı finalist seçildi. Bağımsız fotoğraf kollektifi RecCollective’ın bir üyesi olan sanatçı, İstanbul’da yaşamakta ve çalışmalarına devam etmektedir.

Taycan’ın çalışmalarının ana teması kentsel ve kırsal mekânların değişimi, farklılaşması ve bu süreçlerin parçası olan insanlık durumlarıdır.

{tab=Ulaşım}

Adres: Elipsis Galeri, Hoca Tahsin Sokak Akçe Han No: 10 Karaköy, İstanbul

{/tabs}

Yorumlar