Bağlantıda kalın

Röportaj

Sevan Nişanyan Söyleşisi

“Söyleşi yapsana…”kısa cümlenin içinde bir çok anlam vardı benim için. “Boş boş oturma!, kafanı toparlarsın, yazmak için bahanen olur…”

Aldım kağıdı kalemi, liste yaptım. Bittiğinde listeye baktım, gülümsedim. Aklıma yattı; bu iş olur.

İlk kimle başlamak lazım sorusuna cevabı kolayca buldum. Hem eksik kalan sohbetlerimizi özlemiştim hem de Nişanyan cephesinde “bi’şeyler” oluyordu. Olan her ne ise öğrenmek için bahanemi bulmuştum. Aşağıda:

Çok okuyan mı, çok gezen mi?

Sevan Nişanyan bu paradoksu çözebilmiş insanlardan birisi. Hem okumuş hem gezmiş. Yaşadıklarını, gördüklerine katıp düşündüklerini kağıda döktü: Başına gelmedik kalmadı. Sonunda 2017 yılının temmuz ayında okuduklarını, gördüklerini, yaşadıklarını bavuluna doldurdu ve Samos’un yolunu tuttu.

Sevan Nişanyan

Sevan Nişanyan

Samos plajlarinda yan gelip yatmak, uzosunu yudumlamak varken önce Samos keşfine çıkıp adayı anlatmaya başladı herkese. Sonra bir ev aldı, insanları davet etmeye başladı. Sonunda Dil Bilim Sempozyumu yapılacağı ilan edilince merak damarim kabardı. Kabaran damarı sakinleştirmek bugüne nasipmis. Teknolojinin de yardımıyla konuştuk

Sevan hocam; Samos Akademisi, Dil Bilim Sempozyumu, evler, inşaat, tadilat işleri… Yoğun bir program. Nedir Samos Akademisi, Dil Bilim Sempozyumu, anlatabilir misiniz?
Şirince’ye yerleşirken gerçekleştirmeye çalıştığımız hedeflerimizden birisi Akademiydi. Katılımcıların, felsefe, teoloji, dil bilim gibi çeşitli alanlarda kısacası “İnsan Bilim” olarak adlandırabileceğimiz tüm bilimsel alanlarda özgürce araştırma, tartışma, düşünme imkanı bulabilecekleri bir dünya yaratmaktı. Tabii ülkenin şartları bu kadarına müsaade etmedi. Bilinen nedenlerle ayrılıp Samos’a yerleştikten sonra bu amacımızı gerçekleştirmek için çalışmaya başladık ve geldiğimiz noktada Dil Bilim Sempozyumu başlangıç olacak.

Samos Akademi

Nişanyan Kütüphanesi Matematik Köyü, Selçuk

Hocam siz bir neden olmadan Samos kararı vermezsiniz. Neden Samos?
Her şeyden önce Samos, PISAGORAS’ın doğduğu ada. Pisagoras sadece matematik dehası değil PHILOSOPHY yani Felsefe terimini bulan önemli bir felsefecidir, isim babasidir. Tabii bir de coğrafi sebepler var. Şirince ve Kuşadası’na en yakın adadır Samos. Bir de Samos, çok güzel bir ada. Güzel ama ihmal edilmiş. Bu hali de cazip geldi. Yapmak istediklerimiz için fiziki şartlar uygun.

Peki sonra, yani geldiniz ve neler yapmaya başladınız?
İlk önce ev aldım. Yerleşeceğimiz bir yer olması lazımdı. Dostlarımız, arkadaşlarımız gelmeye başladı. Tek tek hepsiyle ilgilenmek zordu, tur düzenlemeye başladıl. Böylece toplu gelip gitmeler başladı. Biz de bir ev daha aldık. Ve bu senenin sonunda merkezde nefis bir taş bina vardı, o binayı da uzun pazarlık ve görüşme sonunda almayı başardım. Evler konaklama amaçlı; taş bina ise Akademi’nin merkezi olacak. Özetle geriye üç nal bir at bulmak kaldı.

Samos Akademi Konaklama Evleri

Samos adasında Akademi kurmak fikrine, Türkiye’deki hayatınızın devamı ve bir hayalin gerçekleştirilmesi projesi olarak mı bakalım?
İnsanların buraya gelmeye başlaması ile ilk neyi gördüm yüzlerinde biliyor musun; mutluluğu. Nefes almaya başladık, diyorlar. Türkiye’de boğucu, yaşamakta zorlanılan, insanı sürekli geren toplumsal ve siyasi bir ortam var. Burası onların arada kaçıp sığınabilecekleri, dinlenebilecekleri, kısacası mutlu olabilecekleri bir ada. Akademiyle aradıkları entelektüel ortamı sağlayacağız. Mutlu olarak Türkiye’ye dönecekler. Az şey değil.

Peki Dil Bilim Sempozyumu?
Akademinin can suyu diyebiliriz. Kapsamını soruyorsan Türk dili ile komşu diller arasındaki ilişki ve geçişler, olacak. Türkçe’nin coğrafi ve kültürel komşusu olan Kürtçe, Zazaca, Arapça, Farsça, Ermenice, Yunanca, Rusça ile olan ilişkisi ve bu diller arasında yaşanan geçişler. Bununla başlayacağız. Arkası, devamı da gelecek.

Peki ne zaman, ne kadar sürecek sempozyum bir de gelmek isteyen olursa, nasıl temas kuracak sizinle?
14 haziran. 4 gün boyunca devam edecek. İsim vermeyelim ama 5-6 dil bilimci hocamız katılacak. Aslında 24 haziran idi ama seçim yüzünden öne almak zorunda kaldık. Bu bizi bir hayli zorladı program sıkıştı koşturmacamız iki kat arttı.

Katılmak isteyenler sosyal medyadan bana ulaşmaya çalışmasın bu işle Aren Nişanyan ilgileniyor. Beni ararlar kırmamak icin tamam derim, anında unuturum. Facebook’ta sayfa açıldı. (www.Facebook.com/events/182252785902622/) Bu sayfadan Aren ile temasa geçip kayıtlarını yaptırabilirler. Yani aslında 4 kişi de gelse bu sempozyum sonuçta yapılacak ama bizim de önümüzü görmemiz, yer ve mekanı katılımcı sayısına göre ayarlamamız lazım.

Samos

Samos

Size ulaşma kısmı tamam, peki gelmek isteyen nasıl gelecek Samos’a?
Emin ol İzmir’den İstanbul’a cok daha zor gidersin. Seferihisar ya da Kuşadası’ndan her sabah feribot var, günlük vize için kapıdan vize imkanı da. Kalacak olanların önceden Yunanistan Vizesi alması lazım tabii.

Konu dışına çıkayım, kısa kısa iki soru: Seçimler? TL değer kayıpları?
1- Kürtlerin ikinci turda tutumuna bağlı.

2- Burada mevduat kullanım sınırlaması devam ediyor. Türkiye’de de sınırlama getirmeden finansal çöküşü durdurabilmeleri zor. Gidiş kötü yani.

Alışveriş torbaları elinizde kaldı, cevap verebilmek icin; kolay gelsin.
Torbaları yere bırakmıştım. Teşekkür ederim, asıl size kolay gelsin Türkiye’de.

Yorumlar