Bağlantıda kalın

Seyit Mehmet Buçukoğlu, Retro

Seyit Mehmet Buçukoğlu’nun Retro isimli kişisel sergisi 5- 27 Şubat 2013 tarihleri arasında Galatea Art Gallery Asmalımescit’te görülebilir.

Geçmiş, geçmişe doğru, geçmişin izini taşıyan gibi anlamlarıyla “Retro” terimi sanatçının sergisinde yer alan İstanbul’a ait eski tarihi yapılar, bu yapıların efsaneleri ya da hikayelerinden yola çıkışlı panoramik bir sunumun dışında görsel algının da sınırlarını zorlayan bir tavrı içinde barındırıyor.

Kültürel anlamda unutulmuş, eskiyen ya da bilinmeyen yönleriyle bu yapılar ya da kalıntılar yeniden benimsetilmek ve farkındalık yaratmak amacıyla sanatçının tuvallerinde yeniden şekilleniyor ve varlıklarını sürdürüyorlar.

1982 yılında İstanbul’da doğan Seyit Mehmet Buçukoğlu, 2005 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nden, 2010 yılında aynı fakültenin Resim Bölümü’nden mezun oldu.

2011 yılında İstanbul Rotary Kulübü Sanat Yarışması’nda Sanat Büyük Ödülü ve aynı yıl RH+ArtMagazine Dergisi’nin düzenlediği yarışmada Yılın Genç Ressamı Ödülü’nü alan Seyit Mehmet Buçukoğlu’nun ulusal ve uluslararası sanat ve tasarım yarışmalarında 55 ödülü bulunmaktadır.

Yurtiçinde 13 kişisel sergi açan sanatçı, aralarında yarışmalı sergilerin de bulunduğu ve 7 tanesi yurtdışında olmak üzere birçok karma sergiye katılmıştır. Sanatçı şu an Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışıyor ve Plastik Sanatlar Programı’nda Yüksek Lisans eğitimine de devam ediyorr.

Adres: Asmalımescit Mah. Sofyalı Sok. No: 12/3 Beyoğlu / İstanbul

Yorumlar