Bağlantıda kalın

Shirin Neshat Sergisi

Shirin Neshat’ın The Book of Kings serisine ait “Mourners” başlıklı çalışmaları ve Turbulent (1998), Rapture (1999) ve OverRuled (2012) isimli video yerleştirmeleri 10 Mayıs – 15 Haziran 2013 tarihleri arasında Dirimart’ın Nişantaşı’ndaki galeri mekânında ve İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul sergi alanında görülebilir.

Tanıtım Bülteninden:

“Firdevsi’nin (940-1020) Pers tarihini anlatan epiği Şehname’den yola çıkan The Book of Kings serisine ait “Mourners” dizisi Mısır’da Mübarek rejimine yönelik isyanın ardından hedeflenen özgürlük ve demokrasi vaatlerine ulaşamamış olan Kahire’nin yoksul semtlerinden bireylerin portrelerinden yola çıkıyor. Daha önce “Villians”, “Patriots” ve “Masses” başlıklı eserleri sergilenen serinin “Mourners” bölümü ilk olarak Dirimart’ta sergilenecek.

Sanatçı, Farsça el yazısı ile müdahalede bulunduğu siyah beyaz portrelerinde; izleyiciyi baskıcı yönetimler ve gizli bir şiddetle fazlasıyla politize edilmiş bir coğrafyaya ait insan bedenlerinin maruz kaldığı hegemonya mücadelesiyle yüzleştiriyor. Sergi küratörü Heinz Peter Schwerfel’in belirttiği gibi; “bu sanat, İran’daki yeşil devrim için bütün siyasi angajmanların ve Arap baharı için büyülenmenin ötesinde, günümüzün birbirine düşman ve global bir kavgaya tutuşmuş iki sistemi tarafından biçimlendiriliyor.”

İran doğumlu sanatçı ve sinema yönetmeni Shirin Neshat New York’ta yaşıyor. Neshat’ın kişisel sergileri birçok galeri ve müzede sergilendi. Neshat’ın katıldığı uluslararası organizasyonlar arasında 4. İstanbul Bienali “Orient-ation” (1995) da bulunmaktadır. Sanatçı 1999 yılında 48’inci Venedik Bienali’nde Altın Aslan Ödülü’nü ve 2006 yılında Lillian Gish Ödülü’nü kazandı. Neshat’ın ilk uzun metraj filmi Women Without Men 2009 yılındaki 66’ncı Venedik Uluslararası Film Festivali’nde Gümüş Aslan Ödülü’ne layık görüldü.

Yorumlar