Bağlantıda kalın

Genel

Side

Anadolu dillerinde “Nar” anlamına gelen Side, Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı bir turizm beldesidir. Tarihi Hititlere kadar uzanan Side Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden biri olup  MÖ 7. yüzyıldan önce kurulduğu sanılmaktadır. Yunanlılar MÖ 7. yüzyıl göçler sırasında Side‘ye gelmişlerdir. Yazıtlara göre MÖ 3. yüzyıla kadar hala tam olarak çözülemeyen kente özgü bir dil konuşmuşlardır.

Side MÖ 6. yüzyılın ilk yarısında Lidyalıların, MÖ 547-546’da da Persler’in egemenliğine girmiştir. Pers yönetiminde gelişen kent, MÖ 334’ de İskender’e teslim olunmuştur. İskender’in ölümünden sonra Antigonus’un (323-304). Ptolemaioslar’ın (301-215). MÖ 215’ten sonrada Suriye Krallığı’nın denetimi altına girmiştir. MÖ 2. yüzyılda Ptolemaioslar’ın güçlü savaş ve ticaret filoları sayesinde en parlak dönemini yaşayan kent, bu sürede imar edilip bir bilim ve kültür merkezi haline getirilmiştir. Roma egemenliğine de giren Side’de Suriye krallarından VII. Antiokhos eğitim görmüş ve kral olduğunda Sidetes adını almıştır. 2. yüzyıl boyunca bilim ve kültür merkezi olmuştur.

Athena ve Apollon olmak üzere Afrodit, Ares, Asklepios, Hegeia, Kharitler, Demeter, Dionysos, Hermes gibi birçok tanrıya inanıp tapan Side‘liler M.S. 4. yüzyılda hristiyanlaşmaya başlamışlardır. Pamfilya Metropolisi ( Piskoposluk Merkezi ) olunca, 5. ve 6. yüzyılda en parlak devrini yaşamıştır. Bu gelişim 7. 9. yüzyıllar arasında Arap akınları ile son bulmuştur. Kazılar sırasında büyük bir yangın ve çok sayıda deprem izlerine rastlanmıştır. 12. yüzyılda Arap coğrafyacısı Idrisi burayı ölü bir kent olarak göstermekte ve Yanmış Antalya olarak tanımlamaktadır. İdrisi’ye göre 1150’ye doğru kent halkı Side’den göç etmiş, 12. yüzyılda Side tümüyle boşaltılmıştır.

Uzun zaman boş kalan Side’ye Girit’ten kaçan Müslüman Türkler, yarımadanın uç kısmına kurdukları köye yerleşmişlerdir ve zamanla bütün yarımadaya yayılmışlardır. Tarihin derin izlerini taşıyan antik yapıları ve  kendine özgü mimarisi Side’nin turizme açılmasında büyük rol oynamıştır.

SideTiyatrosu tipik Roma devri özellikleri gösterir. Yaklaşık 15.000 kişilik kapasiteye sahiptir. Anıtsal girişin önünde küçük boyutta tiyatronun tanrısı Diansos’un tapınağı yer alır. Ana caddenin sonundaki limanın batısında yer alan iki tapınak şehrin en anıtsal Roma dönemi yapılarıdır. Kısa kenarlarında 6, uzun kenarlarında 11 sütunla çevrelenmiş olan tapınaklarından biri Athena, diğeri ise Apollon’a ait olup Apollon tapınağının 6 sütunu Prof. Dr. Jale İnan ve ekibinin çalışmalarıyla şimdiki halini almıştır. Tapınak alanı gerisindeki kalıntılar ise Bizans dönemi bazilikasına aittir. Antalya iline 78 km’ lik bir uzaklıkta buluna Side’ye ulaşımda deniz, hava, kara yolları kullanılabilir.

Yorumlar