Bağlantıda kalın

Sıfır Noktası Üzerinde

Ünlü Alman fotoğraf sanatçısı Olaf Otto Becker’in Türkiye’deki ilk solo sergisi olan “Sıfır Noktası Üzerinde” 1 Kasım – 14 Aralık tarihleri arasında Elipsis Galeri’de. Becker’in sergideki çalışmaları Grönland’in yüzeyinde eriyen buzulları kapsamakta.

Olaf Otto Becker’in fotoğraflarının çıkış noktası, ekolojik ve çevresel endişeler. “Sıfır Noktası Üzerinde” serisinde doğanın üstünlüğünü ve görkemini, aynı zamanda acımasızlığını da Grönlend’in etkileyici ve dingin manzaralarında yakalamakta. Küresel ısınma sonucunda buzulların erimesiyle oluşan 4 nehrin kordinatlarını takip edip günlerce yürüyerek belgeleyip haritasını oluşturur.

Olaf Otto Becker, aşırı soğuk ve zorlayıcı hava şartlarında büyük format, 20×25 kamerası ile ustalığını, direncini ortaya koyar ve doğanın gücünü müthiş bir güzellik ve dinginlikle ortaya koymasını sağlamaktadır. Ortaya çıkan olağanüstü görüntüler ise insanoğlunun doğa karşısında ne kadar savunmasız olduğunu, ileride de kutuplar da oluşan bu erimelerin akibetine de maruz kalacağını tekrar hatırlatmakta.

Sergi açılışına sanatçı da katılıyor.

{tab=Sanatçı}

Olaf Otto Becker 1959 yılında Almanya’nın Lübeck-Travemünde bölgesinde doğdu. 1989 yılında Augsburg Üniversitesinde fotoğraf üzerine yoğunlaştığı iletişim tasarımı, 1991 yılında ise Münich’de Lugwig- Maximilians Üniversitesinde felsefe eğitimini tamamladı.

Shaden tarafından yayınlanan ilk kitabı “Under the Nordic Light” ünlü Recontre D’Arles Kitap Ödülüne aday oldu. “Broken Line” ( Garry Badger’ın önsözüyle, Hatje Cantz tarafından basılan) 2008 yılında Alman Fotoğraf Kitabı Ödülünü kazandı. “Su” temasıyla 2008’de “Güç” temasıylaysa Pictet Ödülü’ne aday oldu. Olaf Otto Becker’in işleri Avustuya, Almanya, Hollanda gibi ülkelerde ve Amerika’da Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi’nde sergilendi.

{tab=Sergi Mekanı}

Elipsis Gallery
Hoca Tahsin Sokak, Akce Han No:10, Karaköy, İstanbul


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Maroon[Mekanlar]{/tabs}

Yorumlar