Bağlantıda kalın

Sinema Dersi: Alan Berliner

6. İstanbul Belgesel Günleri-Documentarist’in bu seneki onur konuğu, yaşayan en önemli belgeselcilerden biri olarak gösterilen Alan Berliner.

Hepsi de kendi hayatı ve çevresindeki insanlar üzerine odaklanan bütün filmlerini içeren toplu gösterinin yanısıra, yönetmen belgesele kendi özgün yaklaşımını anlatacağı bir sinema dersi verecek. Ders boyunca izleyenleri sesler, imajlar, farklı temalar ve öykü anlatma teknikleri arasında bir gezintiye çıkaracak.

Çalışmalarından örnekler sunarak, bir belgeselcinin filmlerine konu olarak kendi hayatını seçmesinin riskleri ve avantajlarına değinirken, buna rağmen ‘canlı bir laboratuvar’ olarak kendi yaşam deneyimini neden tercih ettiğini, hafıza, yaşlanma, aile ilişkileri ve insanın kırılganlığı ile neden bu kadar ilgilendiğini anlatacak.

Bunun yanı sıra, filmlerinin ete kemiğe büründüğü esas evre olan kurgu sürecini, yine örnekler üzerinden açıklayacak. Eldeki zengin malzemeyi kolaj tekniğiyle harmanlayarak, dinamik bir anlatım dili yakalamanın sırlarını da katılımcılarla paylaşacak.

Katılımın ücretsiz olduğu etkinlikte yer ayırmak için program@documentarist.org adresine mail atılması gerekmekte.

Tarih-Saat: 2 Haziran 2013 Pazar, 11:00 – 14:00

Adres: Akbank Sanat, Şehit Muhtar Mh. Zambak Sokak No:17, Beyoğlu-İstanbul

Yorumlar