Bağlantıda kalın

Soma'da linyit madeninde patlama!

Eynez köyü Karanlıkdere mevkiindeki Soma Kömür İşletmeleri AŞ’ye ait linyit madeninde elektrik trafosu patladı. 150 metre kotundaki patlamanın, vardiya değişikliği sırasında meydana gelmesi, mahsur kalan işçi sayısının artmasına neden oldu. 

598 işçinin vardiya değiştirdiği sırada kömür madeninin girişinin 600 metre ilerisindeki trafodaki patlamanın ardından çıkan yangın sonucu ocak dumanla doldu. Bu dakikadan sonra yaşam savaşı başladı. Kurtarma çalışmaları kapsamında madene oksijen verildi. Ancak saatler ilerledikçe cesetler çıkarılmaya başlandı.

Manisa’nın Soma ilçesindeki bir linyit madeninde meydana gelen patlama sonrası çıkan yangında bilanço ağırlaşıyor… Faciadan 11 saat sonra, sabaha karşı saat 03.20’da açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 166 madencinin hayatını kaybettiğini söyledi. Zamanın kurtarma çalışmalarının aleyhine işlediğini belirten Yıldız, ölü sayısının daha da artabileceğine işaret etti.

İçerik Güncellendi: 03.20

Kurtarma çalışmalarıyla ilgili sabah saat 05.00 sularında son bilgileri veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, olay ölü sayısının 201’e yükseldiğini söyledi.

Yıldız bir önceki açıklamasında kaza sırasında madende 787 işçi olduğunu belirtmiş, tahliye edilen 363 kişiden, 4’ü ağır olmak üzere 80’inin de yaralı olduğunu kaydetmişti.

İçerik Güncellendi: 05.29

 

Üç günlük ulusal yas ilan edildi
Başbakanlık, Soma’daki maden faciası nedeniyle dünden itibaren 3 günlük milli yas ilan etti. Yas kapsamında bayraklar yarıya indirilecek.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan ve aziz milletimizi hüzne boğan maden faciası nedeniyle Başbakanlık tarafından 13 Mayıs 2014 tarihinden itibaren ülkemizde üç günlük milli yas ilan edilmiştir. Yas alameti olarak bugün tüm yurtta ve dış temsilciliklerimizde bayraklar yarıya indirilecektir.”

En son 2012 yılında KKTC’in kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ölümü nedeniye ulusal yas ilan edilmişti.

Bu arada, facia nedeniyle 19 Mayıs’taki Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda resmi tören dışındaki tüm kutlamalar iptal edildi. Ayrıca Soma’da maden ocağındaki yangında hayatını kaybedenler için Türkiye’nin tüm camilerinde sela okunacak.

Yorumlar