Bağlantıda kalın

Genel

Sualtında İntiharlar-Underwater Suicides

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut’un su kirliliğine dikkat çeken “Sualtında İntiharlar/Underwater Suicides” adlı sergisi, 27 Eylül 2012, Perşembe günü Haliç kıyısında yer alan tarihi Hasköy Yün İplik Fabrikası’nda açılacak.

Serginin küratörlüğünü sualtı fotoğraflarıyla tanınan Ayşegül Dinçkök yapıyor. İnsanlığın “bilinçsiz bir intihara doğru sürüklendiğini” vurgulamayı amaçlayan sergide, Ayşegül Dinçkök’ün kamera arkası fotoğrafları da sergilenecek.

Çevre temalı birçok çalışma yapan, çalışmalarıyla çevre duyarlılığı ve hayvan haklarına dikkat çeken Mehmet Turgut bu sergisinde su konusunu ele almış.

Yavaş yavaş, hissetmeden, hissettirmeden, belki şu an acısız ama sonu bizi öldürecek bir eylemin içinde olduğumuza dikkat çekmek için, sualtında 6 farklı intiharı fotoğraflayan Mehmet Turgut; insanlığın, suları kirleterek, kimyasını bozarak kendisini, geleceğini zehirlediğini vurgulamış.

Yaşananları “bilinçsiz bir intihar” olarak niteleyen sanatçı, “Suyu kirletmek için attığımız her adımın şakağımıza doğrulttuğumuz tabancadaki mermi, boynumuza geçirdiğimiz ilmekteki düğüm, bileklerimizin üzerinde gezinen jilet” olduğunu belirtiyor. Fotoğraflarla bu duyarsızlığa sert bir gönderme ve uyarı yaparak konuya dikkat çekiyor.

Sergi; 27 Eylül 2012, Perşembe günü gerçekleşecek açılışının ardından, 4 Ekim 2012 tarihine kadar Hasköy Yün İplik Fabrikası’nda ziyarete açık olacak.

Yorumlar