Bağlantıda kalın

Kadın

Suç ve Ceza Film Festivali

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından, Başakşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’‘nin ikincisi 26 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

Hukuk ve sinemanın yan yana geldiği tek festival olma özelliğini taşıyan etkinliğin bu seneki ana teması “Kadına Yönelik Şiddet ve Ayrımcılık” olacak. 50 farklı ülkeden katılımcı “Kadına Yönelik Şiddet ve Ayrımcılık” başlıklı bildirilerini okuyacak. Festivalde ayrıca kısa ve uzun metraj olmak üzere iki uluslar arası film yarışması da olacak. Festivalin dikkat çeken diğer bir özelliği de zengin bir akademik programa sahip olması.

Uluslararası Altın Terazi Kısa Film yarışmasına toplam 80 film ile başvuru yapılmış. En iyi kısa filmin 6000 Dolar kazanacağı yarışmanın ön jüri üyesi olan  Ayça Damgacı (oyuncu), Nazlı Elif Durlu (senarist ve kısa film yönetmeni) ve Ceyda Aşar (sinema yazarı ve SİYAD üyesi)  10 filmi finalist olarak belirlediler.

Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması ve Festival Programı yarışma kapsamında oluşturulacak jüri kurulu tarafından belirlenecek en iyi filme 20.000 Amerikan Doları para ödülü verilecek. Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması finalistleri ve gösterim programı 14 Eylül’de yapılan toplantıda belirlendi.Toplantıda ayrıca akademik program da ayrıntıları ile tanıtıldı.

Festival programına giriş niteliğinde düzenlenen mini panelde ise panel katılımcıları festivalin ana teması olan “Kadına Yönelik Şiddet ve Ayırımcılık”  konusuna dikkat çekti.  Prof. Adem Sözüer; yasada kadın- erkek eşitliğinden, Hülya Gülbahar; kadın- erkek eşitsizliğinin toplumun her kesiminde yeniden üretildiğinden, Ayda Aksel; sanatın toplumun değişmesindeki rolünden, Amila Ferhatović; savaşta kadının durumundan, Yeşim Ceren Bozoğlu; ailede kadının konumundan, Aslı Şahin; setteki kadınların sorunlarından bahsetti.
 
Festival 26 Eylül günü İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde akademik ve film programıyla başlayacak. Açıklanan programa göre “Kadına Yönelik Şiddet ve Ayrımcılık” ekseninde gerçekleşecek söyleşi ve panelde Türkiye ve dünyadan birçok akademisyen ve sinemacı bir araya gelecek.
 
“Hukuki Eşitsizliklere Karşı Mücadele Ve Kazanımlar” başlıklı panelle açılışını geçekleştirecek olan programda “kadın” konusu geniş bir yelpazede, hukuk, sinema ve medya alanlarında tartışılacak.
 
Beş ayrı kıtadan kadına yönelik şiddet üzerine gelen ülke raporları “Dünya Ailesi Şiddet Ve Ayrımcılığa Karşı Ne Yapıyor?” başlıklı sempozyumda ülke temsilcileri tarafından  değerlendirecek.
 
Ulusal ve uluslararasında, alanında uzman birçok akademisyen ve STK üyelerinin yer aldığı sempozyum ve panel katılımcıları arasında; Pınar İlkkaracan, Hülya Gülbahar, Nebahat Akkoç, Prof. Dr. Adem Sözüer, Özlem Bozkurt Gevrek, Yüksel Hız, Yrd. Doç. Dr. Pınar Ölçer, Prof. Dr. Bengi Semerci, Prof. Dr. Şahika Yüksel, Prof. Dr. Dilek Cindoğlu, Doç. Dr. İbrahim Dülger, Prof. Dr. Aydın Gülan, Yard. Doç. Dr. Şenay Kara, Dr. Şirin Aydıncık, Av. Fatma Benli, E. Hakim İzzet Doğan, Prof. Dr. Yasemin Işıktaç, Yrd. Doç. Dr. Merih Taşkaya, Prof. Dr. Philip Kunig, Prof. Dr. Elke Gurlit, Prof. Dr. Mahmut Koca, Prof. Dr. Sigrid Boysen, Prof. Dr. Hakan Hakeri, Dr. Liane Wörner, Prof. Dr. Hakan Hakeri, Prof. Dr. Mahmut Koca, Dr. Erol Pohlreich, Prof. Dr. Gülçin Grasinger, Dr. Salvador Millaleo Hernandez, Prof. Dr. Dimitri Dimoulis, Prof. Dr. Ana Lucia Sabadell, Işık Şeyma Genç, Ümmügülsüm Deveci, Türkan Şoray, Selim İleri, Zeki Demirkubuz, Prof. Dr. Cemil Kaya, Prof. Dr. Helene Silverberg, Monika Kocaqi gibi isimler bulunuyor.

Yorumlar