Bağlantıda kalın

Genel

Sylvia Plath

27 Ekim 1932’de Boston’da doğan Sylvia Plath, daha çok trajik yaşamıyla tanınmış ABD’li şair ve yazardır. Babası Alman bir profesör annesi ise ABD’li idi. 8 yaşındayken babasını kaybeder. İlk şiirini de bu yaşta yazar.

Hayatı boyunca manik depressif bozukluğukla uğraşan Sylvia Plath, ilk intihar girişimini 1950 yılında Smith College’de 2. sınıf öğrencisiyken gerçekleştirir. Bir süre akıl hastanesine yatırılmasına rağmen bu okuldan derece ile mezun olur.

Cambridge Üniversitesi’ne burs kazanarak gider, burada şiirlerini öğrenci gazetesi Varsity’de yayımlamaya başlar. Genel olarak toplumun kadına bakışına, geleneksel yapıya adapte olamamış ve sorgulayıcı bir yapısı vardır. Eserlerinde bu yapısının yansımasının yanısıra, ölüm, kendini yoketme ve yabancılaşma temaları da bolca yer alır.

Sylvia Plath 1956 yılında evlendiği İngiliz şair Ted Hughes ile tanışır. Evlenince Boston’a yerleşirler ancak hamile kalınca tekrar İngiltere’ye dönerler. Bir süre Londra’da yaşayan çift sonra North Tawton’a yerleşir. Bu evlilik Sylvia Plath’ın kıskançlık krizleri, kendini kısıtlanmış ve yaratıcılığının azalmış olduğunu hissetmesi nedenleriyle, ilk çocukların doğumundan bir süre sonra biter.

Plath Londra’ya döner ve boşanma işlemlerini başlatır. Tuttuğu ev daha önce İngiliz şair William Butler Yeats’e aitti. Burada çok zor günler geçiren Plath, çocuğunu ikinci katta yanına yemek koyarak uyurken bırakır. Alt kattaki odaya iner ve her tarafı kapatarak gazı açar, başını fırının içine sokarak intihar eder.

Evin eski sahibi William Butler Yeats de bu evde intihar etmiştir. Boşandığı eşi tüm suçlamalara rağmen bu konuda hiç konuşmaz. Ancak bir süre sonra anılarını ve ona ait güncelerini yayınlar.

Sylvia Plath, yarı otobiyografik bir roman olan, birçok kişi tarafından ilk Amerikan feminist romanı olarak değerlendirilen ve depresyonu üzerine ayrıntılı bilgiler veren “Sırça Fanus” kitabının yanı sıra Ariel, Üç Kadın, Sylvia Plath‘in Günceleri, Suyu Geçiş ve Johnny Panik ve Rüyaların Kutsal Kitabı ile ülkemizde tanınmıştır. Bunlar dışında şiir, çocuk ve düzyazıdan oluşan eserler de vermiştir. Aynı zamanda Anne Sexton ile birlikte, Plath gizdökümcü şiirin önemli isimlerinden biri olmuştur.

Gwyneth Paltrow, 1963’te henüz 30 yaşındayken intihar eden Sylvia Plath’ın hayatını “Sylvia” adlı filmde canlandırmıştır.

 

Yorumlar