Bağlantıda kalın

Genel

Taşra ve Edebiyat Sempozyumu

İstanbul dışında yaşayan yazarların İstanbul’daki okurlarıyla buluşması ve hep birlikte “Taşradan Edebiyat Manifestosu” oluşturmak üzere 18-19 Mayıs 2013 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi’nde, Taşra ve Edebiyat Sempozyumu düzenleniyor.

“İstanbul, edebiyat ve yayın dünyasının Merkezi’dir. Taşra’da yaşayan ve yazan edebiyatçıların sadece Merkez’de olmamalarından kaynaklanan sayısız sorunlarla yazın yaşamlarını sürdürdükleri bilinir.

Oysa artık bu görünüm değişmeye başladı. İstanbul dışında yaşayan ve eserleri sayısız ödüller alan, filme çekilen, hakkında belgeseller yapılan, sempozyumlar düzenlenen, eserleri Türkiye’nin prestijli yayınevleri tarafından özenle basılan, birçok yabancı dile çevrilen yazarlarımız var artık.

“Taşradan geliyorum, taşradan…” –Taşra ve Edebiyat Sempozyumu iki temel saikle düzenlenmekte:

1– Merkez-taşra ayrımı, Taşra’da (yani “dışarı”da) yaşayan ve orada yazan yazarların değerli verimleri sayesinde edebiyatımızda silinmekte. Gibi duruyor… oysa ne yazık ki hala İstanbul-Merkezli bir yayın ve edebiyat dünyamız var. Taşrada yaşayan ve yazan birçok yazar, yazar adayı, meraklısı Merkez’de sesini duyurmakta güçlük çekiyor. Üstelik yayın ve edebiyat gündemlerimiz, büyük olaylar olmadığı sürece taşradan yükselen seslere göre şekillenmiyor. Dolayısıyla, sosyolojik ve ekonomik manada Merkez-Taşra ayrımındaki uçurum giderek daralıyor gibi görünse deyayın ve edebiyat dünyamızda bu anlamda bir “yavaşlık” sözkonusu.

2– Bugün artık, genelde dünyada özelde Türkiye’de, ekonomik ve sosyal anlamda Merkez-Taşra ayrımının silinmekte olduğunu ve (bunun iyi-kötü yanları bir kenara, böyle bi saptama üzerinden) yeni bir iletişim ve etkileşim yapısı içine hareket etmekte olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak buna rağmen, -az önce de belirtildiği gibi- yayın ve edebiyat dünyamızda bu etkileşim yapısına uygun bir gelişme seyrek ve belli belirsiz oluşmakta. Bu sürece dikkat çekmek ve coğrafi nedenlerle biraraya gelmekte zorluklar yaşanan yazarları, okurlarıyla buluşturmak.

Sempozyum 18-19 Mayıs 2013 tarihlerinde olmak üzere iki gün sürecek. 18 Mayıs 2013’te katılımcı yazarlarımız başta olmak üzere, birçok konuşmacının yer aldığı üç ayrı oturum gerçekleştirilecek.

19 Mayıs 2013’te ise katılımcı yazarlarla okurları bir araya gelecek. Her yazar, bir grup okuruyla atölye yapacak. Atölyelere katılmak isteyenlerin Atölye Formu’nu doldurarak başvuru yapması gerekmektedir. 19 Mayıs günü yapılacak “Taşra ve Edebiyat” atölyelerine son başvuru tarihi, 9 Mayıs Perşembe olarak belirlendi.

Her atölye oturumundan, (en az) “bir cümle” ile çıkılması bekleniyor. Günün sonunda bütün bu cümleler bir araya getirilecek ve bir ilk’e imza atılarak “Taşradan Edebiyat Manifestosu” oluşturulacak.”

Konuşmacılar/Yazarlar

Kerem Işık, Mesut Varlik, Inagadda Davida, Hasan Ali Toptaş, Gogo Aslan, Ethem Baran, Süleyman Akbulut, Şükrü Erbaş, Abdullah Ataşçı ve Mehmet Said Aydın, Necati Mert, Asuman Susam, Süha Oğuzertem, Vedat Ozan ve Arın Kuşaksızoğlu

Program ve Başvuru Formu İçin: www.tasradangeliyorum.com

 

Yorumlar