Bağlantıda kalın

Ten Rengi – Müzikli oyun

Sulukuleli hiphopçu gençlerin hikayelerinden yola çıkarak yazılmış bir oyun olan Ten Rengi, hayatı boyunca inkar ettiği kimliğini artık kabullenmek isteyen bir baba ile bilinmeyen bir geçmişle tanımlanmayı reddeden kızının öyküsü.

Oyun, Tandem Turkey kapsamında İstanbul’dan Köşe ve Bükreş’ten dramAcum kurumlarının 1 yıllık işbirliği ve araştırma projesi İstanbul-Bükreş Oyun Hattı’nın ürünü.

Oyun metni yazılmadan önce araştırma ekibi detaylı bir röportaj süreci gerçekleştirmiş. Oyun, Romanya’da Babadağ ve Köstence’den, İstanbul’da Sulukule, Kuştepe ve Balat’taki Roman topluluklarından ve Hatay ve Gaziantep’te yaşayan Dom topluluklarından bireylerle yapılan 40 adet röportaja dayanılarak Romanya’dan Alexandru Berceanu ve Yeni Metin Yeni Tiyatro yazarlarından Ayşıl Akşehirli tarafından yazılmış. Gizem Nalbant, İsmail Taşpatlatan ve Emre Önceğiz’in oyunda seslendirdikleri ve sözleri tamamen kendilerine ait olan 13 şarkı ile zenginleşmiş.

“Hayatta doğru gibi gözüken gerçekler ve dürüstçe söylenmiş yalanlar vardır.”

Sulukuleli üç genç Gizem Nalbant, İsmail Taşpatlatan ve Emre Önceğiz’in Ten Rengi için besteledikleri rap müzik ve oluşturdukları hiphop dans performanslarıyla bezenmiş oyun, Sinan Arslan ve Sanem Öge’nin oyunculuklarıyla bir ailenin jenerasyonlar boyunca Roman kimlikleri üzerinden yaşadığı reddedişler ve kabullenişleri anlatıyor. Oyunu Romanyalı Andreea Valean yönetiyor.

Ten Rengi, Dünyada Bir Köşe Sahne Sanatları Festivali kapsamında ilk temsilini 4 Ekim’de yaptıktan sonra Bükreş’te 2 performans gerçekleştirdi.

Oyun, İkincikat-Karaköy sahnesinde sezon boyunca devam edecek temsilleriyle seyircilere eşsiz bir tiyatro deneyimi vaat ediyor.

Tarih ve saatler:
5 Aralık Pazartesi 20.30
12 Aralık Pazartesi 20.30
19 Aralık Pazartesi 20.30

Künye:
Yönetmen: Andreea Valean
Koreografi: Andreea Anamaria Duța, İsmail Taşpatlatan, Gizem Nalbant, Emre Önceğiz
Metin: Ayşıl Akşehirli, Alexandru Berceanu, İsmail Taşpatlatan, Gizem Nalbant, Emre Önceğiz
Oyuncular: Sanem Öge, Sinan Arslan
Müzik ve Dans: İsmail Taşpatlatan, Gizem Nalbant, Emre Önceğiz
Set Tasarımı: Marta Montevecchi
Işık ve Ses Operatörü: Ece Zeynep Taşkın
Yürütücü Yapımcı: Fatih Gençkal
Asistan Yürütücü Yapımcı: İrem Akbal
Prodüksiyon: dramAcum, Köşe
Araştırma Ekibi: Alexandru Berceanu, Fatih Gençkal, Andreea Valean, Ayşıl Akşehirli
Proje Koordinasyon: Maria Seiculescu

Biletler Biletix’ten temin edilebiliyor.

Yorumlar