Bağlantıda kalın

Genel

Tepenin Ardı

Yönetmen-Senaryo: Emin Alper
Yapımcı: Emin Alper, Enis Köstepen, Nikos Moutselos, Seyfi Teoman
Oyuncular: Tamer Levent, Reha Özcan, Berk Hakman, Banu Fotocan, Mehmet Özgür, Furkan Yener, Sercan Gümüş, Şevval Kuş, Furkan Berk Kıran

Faik, Orman İşletmesi’nden emekli olduktan sonra yaşadığı kasabanın yaylasında babadan kalma bir araziyi işlemeye ve burada ufak bir keçi sürüsü beslemeye başlamıştır. Araziye bakmak üzere bir ortakçı yörük ailesiyle anlaşmıştır. Bir Ağustos günü Faik’in oğlu Nusret, iki torunu Zafer ve Caner birkaç günlük tatil için dedelerini yaylada ziyarete gelir. Oğlu ve torunları geldiği esnada Faik karşı tepenin arkasında çadır kurmuş yörüklerle amansız bir kavgaya tutuşmuştur. Keçilerini otlatmak için arazisine sokan komşu yörüklere çok öfkelenen Faik, sürüden bir keçiyi alıkoymuştur. Bu keçiyi kesip akşam ailenin bir araya gelmesi şerefine bir ziyafet vermek ister. Fakat aile buluşması, hem Faik’in ailesi içindeki, hem de ortakçı aile ile aralarındaki bazı sorunları su yüzüne çıkartır. Faik, yörüklere duyduğu düşmanlık, bu sorunların üstünü örtüp, yörüklere karşı hep beraber bir sürek avına çıkmalarını sağlar. Faik yörükleri günah keçisi yapmayı başarmıştır, fakat yarattığı öfkeyi kontrol edebilecek midir?

Bugüne dek katıldığı 10 uluslararası festivalden ödülle dönen Tepenin Ardı, Türkiye’de 14 Aralık’ta, vizyona girecek. Festivallerde yakaladığı başarıya rağmen Türkiye’de sadece 7 salonda gösterime girecek olan film, 16 Kasım’dan itibaren Almanya ve Avusturya’daki toplam 16 kentte bağımsız sinemalarda gösterilecek. Fransa’da ise Nisan 2013’te 25 şehirde ve 30 salonda vizyona girmesi planlanıyor.

Yorumlar