Bağlantıda kalın

Sinema

The Dictator – Diktatör

Uzun bir süredir beklediğim The Dictator filmini sonunda izleyebildim!

Wadiya Ülkesi’nin diktatörü Aladeen ülkesine demokrasiyi getirmek istemiyordur. Ne var ki, Amerika’ya konuşma yapmak için geldiği sırada kaçırılır. Üstelik görkemli sakalı da kesilir. Onun Amerika macerası da burada başlar. O ki, Supreme Leader (Büyük Lider), kimse tarafından tanınmıyordur. Kendine yeni bir sakal bulup, ülkesine demokrasinin gelmesine engel olmalıdır. Bu macerada ona dostu –bir zamanlar idam edilmesini istediği- Nadal ve burada tanıştığı aktivist Zoey eşlik edecektir.

Borat ve Bruno gibi filmlerden tanıdığımız dahi “çocuk” Sacha Baron Cohen’i bu sene Hugo filminde de izlemiştik. Ayrıca Madagascar filmlerinde Kral Julien’i seslendiren Cohen’in bir Golden Globe / Altın Küre ödülü ve Oscar adaylığı bulunmakta. Bu filmin de senaristlerinden biri.

Genelde bir komedi filmi izlerken çok büyük beklenti içerisinde olmuyorum. Bazen sadece gülmek için izlediğim de oluyor; ancak Diktatör beklentileri karşılayacak cinsten.

Ne var ki, bazı sahnelerde bayağı ileri gidilmiş, esprilerin düzeyi biraz yetişkinlere göre o yüzden.

Filmde usta oyuncu Ben Kingsley’i görmek de beni şaşırttı. Bakışlarıyla küçük bir rolü olsa dahi bizi etkilemeyi başarıyor.

En sevdiğim sahnelerden biri ise Aladeen ile Nadal’ın “Helicopter Ride” yapmalarıydı. İnanılmayacak derecede çok güldüm.

Eğlenceli vakit geçirmeniz için önerebileceğim filmlerdendir. Yapımın başyapıt olma konusu tartışılır; ama komedi konusunda başarılı olacağını söyleyebilirim.

Yönetmen: Larry Charles
Oyuncular: Sacha Baron Cohen (Aladeen), Anna Faris (Zoey), Jason Mantzoukas (Nadal) ve Ben Kingsley (Tamir)
Konuk Oyuncular: Megan Fox, Edward Norton, John C. Reilly

Yorumlar