Bağlantıda kalın

Tıkanma

Chuck Palahniuk, Tıkanma adlı romanına şu uyarıyla başlıyor: Eğer bu kitabı okumaya niyetliyseniz vazgeçin. Kendinizi kurtarın. Televizyonda mutlaka daha iyi bir şeyler vardır. Burada anlattığım şeyler önce sizi kızdıracak. Sonra her şey daha da kötü olacak.”

Tüm dünyada büyük ilgi gören Dövüş Kulübü’nün yazarından, annelerle oğulları arasındaki sevgi ve didişmeye, seksin bağımlılık yaratma gücüne, yaşlanmanın dehşetine ve Amerikan rüyasının arka sokaklarına dair sürükleyici bir roman.

Hayatınızı kurtaran kişi sonsuza dek sizden sorumlu olur! Tıp fakültesinden atılan Victor Mancini para kazanmak için şöyle bir yol bulmuştur: Lokantalarda boğazına takılan yiyecekle boğulma numarası yapmakta ve böylece kurtaran kişinin kendisinden sorumlu olmasını sağlamaktadır. Kurtaran kahramanlaşırken, monoton yaşamının  bir anlamı, arkadaşlarına gurur duyarak anlatacağı bir öyküsü olmakta, hayatını kurtardığı kişiden daha sonra da kendini sorumlu hissederek, ona sık sık yardım etmektedir. Bir tür “sürekli ve zorunlu kahramanlık” yani…

“Zayıfmış gibi yaparak güç kazanırsınız. Kendinizi güçsüz göstererek diğer insanların kendilerini güçlü hissetmelerini sağlayabilirsiniz. İnsanların sizi kurtarmalarına izin vererek siz onları kurtarırsınız.”

Kendisini annesinin çocuğu gibi değil de rehinesi gibi hissederek büyüyen, anne-babaların kitlelerin yeni afyonu olduğunu düşünen, Tanrı’nın olmadığı bir dünyada, kutsal ve tecavüz edilmez olan annelerin yeni tanrı olduğunu iddia eden Mancini, bütün bunları devrimci eğilimler taşıyan annesinin tedavi masraflarını karşılamak için yapmaktadır.

Chuck Palahniuk, Gösteri Toplumu’nun en veciz yazarlarındandır. Çarpıcı, gerçekdışı, tutarsız ve anlamsız. Aynı zamanda olağanüstü bir hayalgücü ve yergi kapasitesi eşliğinde ev, araba, televizyon ve kazanmaya indirgenmiş hayatların iç yüzüne bakar; bilinçaltındaki genelevleri ziyaret eder.

 

Kitabı Online Satın Al

En güzel hediye kitaptır!

Yorumlar