Bağlantıda kalın

Tiyatro Fora'dan yeni oyun: Ölüm ve Kız

Ariel Dorfman’ın yazdığı ve Tufan Karabulut’un yönettiği Ölüm ve Kız adlı oyun Tiyatro Fora tarafından sergilenmeye başlıyor.

Oyun yazarının kendi kaleminden oyun tanıtımı şu şekilde:
Bu oyun, yal­nızca korku içinde yaşayan ve aynı zamanda korkusunun ve acı­larının anlaşılmasını uman bir ülkeye dair değildir, yalnızca iş­kence ve dehşet olaylarının insanlar üzerindeki uzun vadeli etki­sine dair de değildir, sürekli aklımı çelen nice başka temaları da içerir. Kadınların eline güç geçince ne olur? Taktığınız maske kendi yüzünüzle özdeşleşince gerçeği nasıl ayırt edersiniz? Bel­lek bizi nasıl çeler ve yönetir? Kötülüğü tadınca saflığımızı nasıl koruruz? Bizi utanmaz biçimde yaralayanları nasıl bağışlayabili­riz? Politik ama düzmece olmayan bir dili nasıl bulabiliriz?

Tam şu sırada, insanoğlu inanılmaz değişimler yaşıyor. Gelecek için hem bü­yük umutlar hem de geleceğin neler getireceği konusunda kar­gaşa var.

İşte böyle zamanlarda, dünyadaki Paulina’ları, Gerardo’ları ve Roberto’ları düşünmek belki bize birazcık da olsa yardım eder ve biz bu üç kişi içinde en çok kime benzediğimizi, gizli sak­lı yaşamımızın bu üç kişinin hangisinde -ya da tümünde mi- canlandığını görebiliriz.

Sonunda, umarım, bu insanları gözlerken, onların acısını paylaşırken, belki de bilinçlenme dediğimiz o garip, ürpertici insanlık duygusuyla, bö­lünmüş dünyamızda bir köprü kurarız.
Ariel Dorfman

Oyunun künyesi
Yazan: Ariel Dorfman
Yöneten: Tufan Karabulut
Oynayanlar: Suzan acun – Tufan Karabulut – Arda Kavalıoğlu

Aralık Ayı Programı:
23 ARALIK 2015, ÇRŞ.20.30
Barış Manço Kültür Merrkezi
0(216) 418 16 46

25 ARALIK 2015, CUMA 20.30
Nazım Hikmet Kültür Merkezi
0(216) 414 22 39

29 ARALIK 2015, SALI 20.30
Caddebostan Kültür Merkezi
0(216) 467 25 68

Yorumlar