Bağlantıda kalın

Toplum Böceği

1976 doğumlu Kerem Işık, İzmir’in genç öykücülerinden. Varlık, Kitap-lık, Notos, Özgür Edebiyat gibi edebiyat dergilerinde öyküleri yayınlandı. İlk öykü kitabı Aslında Cennet de Yok, 2010 yılında Yapı Kredi Yayınları arasında yerini aldıktan sonra 2012’de ikinci öykü kitabı olan Toplum Böceği yine Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

‘Toplum Böceği’nde yer alan öykülerinde Kerem Işık, gerçeklik ile lego parçalarıymışçasına oynuyor. Öykülerinde yarattığı atmosfer ve ‘hikâye’lerin, tanıdık geldiğini düşünüyorsunuz. Bir gazetenin iç sayfalarındaki haberlerine göz atarken, vapurda çay içerken, çarşıda gezinirken omzunuza sürtünüp geçen türden hemen anımsanmayan ancak yabancı da gelmeyen hikâyeler.

Stadyumlara sığmayan işçi alımları, saçma sapan sorular, anlamını yitiren kariyer bilgileri arasında terleyen insanların anlatısı; çocuklarının bir “şey” olması için (çocuğa rağmen) direnirken çocukluğun ne olduğunu unutan anne- babaların maceraları… hepsi yepyeni bir hikâyenin ana parçaları haline dönüşüyor.

Kahramanlarının uyumsuzluklarını, sadece ‘uyumsuzluk halleri’ olarak kullanmamış Kerem Işık. Aynı zamanda bireyi ezip yok eden, insanlıktan çıkaran, birey oldurtmayan olgular olduğunu da vurgulama aracı yapmış.

Uzun öykülerin arasına serpiştirdiği kısa öykülerinde ise, hem dil hem de anlatı bakımından yeni denemelere girişirken, yarattığı kapalı atmosferden çıkarıp soluk alacağı zamanı yaratmış.

Günlük hayatımızda karşımıza çıkan kurum-kuruluşlara ilişkin kısaltmaları öyküleri içine serpiştirirken, devletin (aynı zamanda, birey karşısında toplumun) alt metin okumalarını da yapıyor. Bu sayede RTÜK’ün, YÖK’ün, alt- gizli anlamları (işlevleri) üzerine düşünmemizi de sağlıyor.

Toplum Böceği’nde Kerem Işık; sınıra dayanan, sınırı zorlayan, sınırları zorlanan insanların öykülerini anlatılıyor.  Kerem Işık’ın öykülerindne birisinin epigrafında Durkheim’dan alıntıladığı gibi: Ne zaman bir birey olarak üzerinizde “zorlayıcı”, sizin tarafınızdan belirlenmemiş bir etki ya da bir şey görürseniz, işte o toplumdandır; diyor.

Yazar: Kerem Işık
Sayfa: 120
Ölçü: 13.5 x 21 cm
ISBN: 978–975–08–2152–3
YKY’de 1. Baskı: Ocak 2012

Yorumlar