Bağlantıda kalın

Tünay Tunç: Yer ile Göl Arasında

Tünay Tunç‘un son dönem resim ve desenlerinden oluşan “Yer ile Göl Arasında” isimli ikinci kişisel sergisi 05 – 22 Mart 2014 tarihleri arasında Doruk Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Neş’e Erdok, Nedret Sekban ve Ahmet Umur Deniz’den eğitim almış olan Tünay Tunç, sanatsal ifade yöntemini figüratif resmin olanakları içerisinde belirlemiştir. Biçim anlayışında yalınlaştırmanın önemli bir yeri vardır. Tutarlı gözlemlere dayalı natüralist yaklaşımını ifadeci renk düzenlemeleriyle birleştirmektedir. Dengeli kompozisyonlar kurmakta ve söz konusu ifadeci renk kullanımını zengin ara tonlarla desteklemektedir. Olanca yalınlığına rağmen, sanat tarihindeki birçok üsluptan izler taşıyan biçim dili içerisinde ışık-gölge kontrastlarına da yer vermektedir. Resimlerinin bir kısmında, gölgede kalan karanlık alanlar, nesnelerin ve özellikle figürlerin düşen gölgeleri ve siluetler önemli bir yer tutmaktadır.

Yalınlaştırma eğilimi, birtakım kurgularında mekân, mekân içerisindeki nesneler ve mimari elemanlarda, çoğu zaman dörtgenlere dayalı geometrik biçimler ortaya çıkarmaktadır. Bu biçimlerle, insan ya da doğa kaynaklı organik biçimler arasındaki karşıtlıkları da ekleyerek kontrast olanaklarını artırmaktadır.”

Adres: Doruk Sanat Galerisi, Boğazkesen Caddesi No. 21/A, Tophane – İstanbul

Tel: 0212 252 05 35

Yorumlar