Bağlantıda kalın

Türkiye Kadın Cinayetleri Raporu

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü sebebiyle, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun hazırladığı rapora göre, kadınlar 2012 yılının ilk altı ayında da öldürülmeye devam etti. Ocak’ta 14, Şubat’ta 13, Mart’ta 12, Nisan’da 21, Mayıs’ta 17, Haziran’da 15 kadın yaşamını kaybetti. Kadınların öldürülme nedenleri, boşanma, ayrılma, reddetme, kıskançlık…

2009 yılında Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı 2002-2009 yılları arası kadın cinayetleri oranındaki yüzde 1400’lük artış Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu‘nu harekete geçirdi. Bunun üzerine 2008-2011 yılları arası verilere ulaşmak için Adalet Bakanlığı, dönemin Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ndan bilgi edinme kanununa dayanarak veriler isteyen Platform üyeleri, devletin tüm resmi kurumları elinde böyle bir veri olmadığını öğrendikten sonra istatistik veriler hazırlamaya başladı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, verilerin öldürülen kadın sayısı üzerinden hazırlandığını açıkladı.

“Aile Meclisi, İşsizlik, Ayrılma, Boşanma” Kadınların Öldürülme Sebepleri!
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yayınladığı rapora göre, öldürülen 93 kadının 29’u boşanma, ayrılma, reddetme ve kıskançlık gibi sebeplerle katledilirken; 11’i kriz ve işsizliğin tetiklemesiyle, 8’i intihar ederek ya da intihar süsü verilerek, 6’sı çocuğunu ya da başka bir kadını korumak istediği için, 3’ü aile meclisi kararıyla, 2’si cinsel  yönelim ve cinsiyet kimliği sebebiyle, 2’si ise tecavüz sonrasında öldürüldü. 17 kadının ise neden öldürüldüğünü bilinmiyor.

Kadınlar Tanıdıkları Tarafından Katlediliyor!
Rapor incelendiğinde kadınların tanıdıkları tarafından öldürüldüğü şu şekilde belgeleniyor: “2008-2011 veriler raporunda kadınların Yüzde 88’i tanıdıkları erkekler tarafından öldürülüyordu, bu oran şimdi yüzde 100’ü buldu. 34 kadın kocası ya da eski kocası ve akrabaları, 12’si sevgilisi yada eski sevgilisi, 6’sı erkek kardeşi, başka 6 kadın ise tanıdığı biri, 3 kadın oğlu, 2’si iş arkadaşı, başka 2 kadın torunu ve 2 kadın daha komşusu, 1 kadın babası, 1 kadın damadı ve 1 kadın da kayınbiraderi tarafından katledildi. 19 kadının ise faili meçhul olduğu tespit edildi.

Kadın Cinayetlerinde Canice Katledişler Gözleniyor!
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadınların ölüm şekillerini incelediğinde, 34’ü ateşli silahla vurularak, 31’i bıçaklanarak, bu 34 kadının 7’si boğazından kesilerek, 13’ü ise 10 darbe üstünde bıçaklanarak, öldürülen kadın sayısının toplamının 25’i ise işkence edilerek öldürüldü. 5 kadının nasıl öldürüldüğü ise tespit edilemedi. Kadınların kadın cinayetlerine karşı mücadelenin de yükselişiyle koruma talebinden vazgeçmediğini belgeleyen rapora göre, bir kadın koruma sağlanmasını istediğinde birden fazla yol deniyor. Devlet, 2012 yılının ilk altı ayında koruma talebiyle kendisine başvuran kadınların yüzde 75’ine kağıt üzerinde tedbir kararı çıkarttı, ancak bu kadınlar koruma altındayken öldürüldü. Koruma talebi altında olup sığınma evine yerleştirilen kadınların ise yüzde 37,5’i katledildi. Donanımlı ve yeterli sayıda sığınma evleri talebinin ne kadar yerinde olduğunu bir kez daha anlaşıldı.

Katiller Sokaklarda Geziyor!
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun araştırmalarına göre intihar ettiği söylenen kadınların yüzde 50’sine “intihar” süsü verildiği bizzat yakınları tarafından dile getiriliyor. Yaptırım uygulanmasından korkan erkekler, kadınları “tasarlayarak” ve “planlayarak” katledip, dosyaların “intihar” olarak kapatılmasını sağlayabiliyorlar.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu var olduğu iller dışında, platforma başvuru yapan 19 ilde daha çalışmalarını başlatacak. Türkiye’nin her yerinden platforma başvuran kadınlarla birlikte kadın mücadelesini büyütmeyi hedefleyen platform, platforma başvuru yapan kadınları illerinde ziyaret ederek, o ilde yapılacak çalışmaları planlıyor.

Yorumlar