Bağlantıda kalın

Uçan Süpürge Film Festivali Başlıyor

Bu yıl 15’incisi gerçekleştirilen “Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali” 10 Mayıs’ta başlıyor… Sinemada kadın emeğinin görünür olmasına katkıda bulunmak ve kadınların bu alandaki üretimlerini desteklemek amacıyla 15 yıldır devam eden Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu yıl da dopdolu.

Festival kapsamında birbirinden seçkin filmlerin yanı sıra, söyleşiler, film okuma etkinlikleri, sergiler ve daha birçok sürpriz sinemaseverleri bekliyor olacak.

Festival, bu sene Fas’tan Filistin’e, Şili’den Estonya’ya, Norveç’ten Belçika’ya 41 ülkeden, 115 yönetmenin filmini sinemaseverlerle buluşturacak. 15. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 10 Mayıs Perşembe akşamı Devlet Opera ve Balesi’nde yapılacak Açılış Töreni ile başlayacak. Gecede “Uçan Süpürge Onur Ödülü” ve “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri” sahiplerine sunulacak.

Dünyada Fipresci Jürisi’nin yer aldığı tek kadın filmleri festivali olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali geçtiğimiz günlerde Fas’ta düzenlenen 5. Sale Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nden Onur Ödülü almıştı. Geçtiğimiz yıl iktidar temasıyla yola çıkan festival, 60’dan fazla sinemacı, yazar, gazeteci, akademisyen ve aktivist, festival söyleşilerinde seyircilerle buluşturmuştu. Geçen yıl 30 ülkeden 68 yönetmenin filminin gösterildiği festivalde 110 bin seyirci filmleri izlemişti.

Festival Mekanları:
Kızılırmak Sineması, Goethe Institut, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi.

Yorumlar