Bağlantıda kalın

Genel

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

16.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 9-16 Mayıs 2013 tarihleri arasında 98 film ile sinemaseverlerle buluşacak.

Festival on beş yılı geride bırakırken, yine dünyanın her yerinden birbirinden iyi filmleri Ankara’ya getirmeyi, başkentin baharını sanat ve kültür gündemiyle ısıtmayı sürdürüyor. Gürcistan’dan Filistin’e, Kolombiya’dan Bosna Hersek’e, İran’dan Hindistan’a toplam 47 ülkeden filmlerin gösterileceği festivalde pek çok sürpriz etkinlik içeriyor.

Festival bu yıl Ankara’daki 8 üniversitede eşzamanlı film gösterimleri, atölye çalışmaları ve söyleşilerle de dopdolu bir program hazırlıyor. Festivalin açılış töreni 9 Mayıs akşamı Devlet Opera ve Balesi’nde yapılacak.

Sinema oyuncuları Perihan Savaş ve Zeynep Aksu bu özel gecede Onur Ödülü alacaklar. Sinemaya makyaj ustası olarak emek veren Suzan Kardeş açılışta Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nün sahibi olacak. Festival bu yıl Yıldız Kenter’e de özel ödül veriyor.

Festival bu yıl “… rağmen …” diyecek

Uçan Süpürge bu yıl 16.sını gerçekleştireceği Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin temasını da “…rağmen…” olarak belirledi. Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Uluslararası Kadın Filmleri Festivali için geri sayımı başlatan Uçan Süpürge 9 Mayıs’ta sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

9-16 Mayıs tarihlerinde Ankara’da yapılacak festival, “…rağmen…” temasıyla kadın mücadelesine selam göndererek dayanışmanın ve tüm eşitsizliklere direnmenin sinemadaki yansımalarına kadınların gözünden bakacak.

Festival, dünyayı değiştirmek üzere yola çıkan kadınların inatla ve her şeye RAĞMEN direndiğine, her şeye RAĞMEN susmadığına, her şeye RAĞMEN burada olduğuna dikkat çekecek.

9 Mayıs akşamı Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde gerçekleşecek açılış töreniyle başlayacak olan festival, bu yıl kadınların sokakta, evde, erk ve iktidarın nefesini kestiği her alanda “…Rağmen…” diyerek soluklandığı anlara odaklanacak. Festival filmler, paneller, atölye çalışmaları ve film okumalarıyla dolu bir program sunarken bu anların sinemanın olanaklarıyla birer sorgulama alanına dönüşmesine de aracılık etmiş olacak.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 16. yılında, kadın mücadelesi deneyiminin başardıklarına ve direnişin doğasına referansla “…Rağmen…” teması üzerinden huzursuzluğa, umuda, gerçeğe, kabullenmeyişe, sese, harekete, başarmaya, koşmaya, dik durmaya, çılgınlığa, eyvallah etmemeye, inada, cürete, cesarete ve sınırsızlığa davet edecek:

Bu yılki temasını aynı zamanda bir birliktelik çağrısına dönüştüren festival, “…Rağmen…” diyerek aşağıdaki çağrıyı yapıyor.

Biz kadınlar,
bizi evlere hapseden düzeninize RAĞMEN sokağı bırakmıyoruz
her gün sayısızca ölmemize RAĞMEN yaşamı bırakmıyoruz
üstünlük üzerinden var ettiğiniz dilinize RAĞMEN sözümüzü bırakmıyoruz
sizin olan kutsalınıza RAĞMEN bizim olan bedenimizi bırakmıyoruz
ikiyüzlü ahlakınıza RAĞMEN günahımızı bırakmıyoruz
cenneti ayaklarımızın altına seren kirli vaatlerinize RAĞMEN cehennemimizi bırakmıyoruz
yok saydığınız emeğimize RAĞMEN hakkımız olanı bırakmıyoruz
duvarların ardına hapsettiğiniz fikirlerimize RAĞMEN inandıklarımızı bırakmıyoruz
türlü pazarlıklarla sağlamlaştırdığınız koltuklarınıza RAĞMEN başka bir dünyayı mümkün kılabilecek düşlerimizi bırakmıyoruz
yasakçı muhafazakarlığınıza RAĞMEN özgürlüğümüzü bırakmıyoruz
yarattığınız yapay sınırlara RAĞMEN sınırsızlığımızı bırakmıyoruz
biz yüz yıllardır,
her şeye RAĞMEN direniyoruz!
her şeye RAĞMEN susmuyoruz!
her şeye RAĞMEN buradayız!
Direniyoruz, Dayanışmayı Bırakmıyoruz!

Kaynak: festival.ucansupurge.org

Yorumlar