Bağlantıda kalın

Genel

Ünlü tabloların figürleri canlandırıldı

Yapı Kredi Private Banking sponsorluğunda hazırlanan ve 56 sanatçı tarafından ünlü ressamların en sevilen tablolarının canlandırıldığı “Sanat Objesi Olarak Sanatçı” başlıklı proje  15 Ocak’ta Pera Palas’ta sanatseverlerle buluşacak.

Nilgün Yüksel küratörlüğünde tamamlanması 3 yıl süren ve  42 ressamın bilinen tablolarının canlandırıldığı proje kapsamında elde edilen gelir ile sanat alanında eğitim görmek isteyen öğrencilerin desteklenmesi amaçlanıyor.

Canlandırmaları fotoğraflayanlar, ağırlıklı olarak Niko Guido ve konuk fotoğraf sanatçısı olarak Hakan Çağlav olmuş. Çağlav, 14 fotoğrafın çekiminde görev almış.

Projenin Pera Palas’ta gerçekleştirilecek galasında, dileyen katılımcılar, Türk Eğitim Vakfı’na (TEV) bağış yaparak fotoğraflara sahip olabilecekler. Eserler, 17 Ocak – 14 Şubat tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi  Caddebostan Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

“Sanat Objesi Olarak Sanatçı” projesi kapsamında her alandan sanatçı ve yazarlara çağrı yapıldı. Projeye destek veren sanatçıların ünlü tabloları canlandırdığı çekimler, Bodrum ve İstanbul’daki özel stüdyolarda, profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirildi. Toplam 150 kişinin katkı sağladığı projede, eserlerin ve reprodüksiyonlarının anlatıldığı bir de katalog hazırlandı.

Görsel:

Projeye Destek veren sanatçılardan Şenay Gürler (Üstte); Andre Derain’in “Woman in a Chemise”, Günseli Kato ise Metisse’nin “Kırmızı Madam” adlı tablolarını canlandırdılar. Proje kapsamında ; Dali’nin kız kardeşi olarak Hülya Koçyiğit, Kurzwell’in “Sarı Elbiseli Kadın” kılığıonda Ahu Türkpençe, Max Becmann’ın otoportresinde Haldun Dormen, Vermeer’in “İnci Küpeli Kızı’nda Yasemin Mori, Sargent’in “Okuyan Adamı” olarak Cem Davran, Goya’nın “Satürn”ü kompozisyonunda Hayko Çepkin, Kees von Dongen’in “Gelincik”i olarak Pelin Batu, Max Becmann’ın tablosundaki karakterler olarak Gripin grubu, Paolo Veronesse’in “Salome”u kılığında Serra Yılmaz objektiflerin karşısına geçti.

Yorumlar