Bağlantıda kalın

Utanç

Salman Rushdie‘nin “Geceyarısı Çocukları”ndan hemen sonra kaleme aldığı “Utanç“, şimdi Türkçe’de. Bu iki görkemli roman daha şimdiden 20. yüzyıl klasikleri arasında sayılıyor.

İktidar çılgınlığına kapılmış politikacılar, olgunlaşmamış gördükleri toplumun vasiliğine kendilerini atayan hırslı, “dini bütün” generaller, elbirliğiyle demokrasisi delik deşik edilmiş bir ülke…

Müthiş bir ironi ve hüzünle anlatıyor Rushdie bu ülkeyi! Politik romanların sıklıkla başvurduğu basmakalıp çözümlere rağbet etmeyen, zengin karakterlerle dolu bir alegori yaratarak başarıyor bunu.

Biri Ziya-ül Hak’a, ikisi baba kız Butto’lara “hem benzeyen hem de benzemeyen” karakterlerin önemli roller üstlendiği bu olağanüstü roman, yine “benzeyen ama tam da Pakistan denemeyecek” bir ülkenin tarihini, utanç duygusunun prizmasından anlatmaya girişiyor.

Ayıbı, rezaleti, skandalları da içeren bir anlam zenginliği taşıyan bu utanç özellikle iki karakterde somutlanıyor: “Utanmazlığın” kişileşmiş hali, şişko doktor Ömer Hayyam Şakil ile başka insanların hissetmedikleri bütün utancı kendinde toplayan karısı Safiye Zeynep…

Kitabı Online Satın Al

En güzel hediye kitaptır!

Yorumlar