Bağlantıda kalın

Uzmanlar kene için uyarıyor

Uzmanlar özellikle Mayıs ayından itibaren artan kene ısırığı ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı hakkında uyarıyor…

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanları, yaz ayları ile birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarının görülmeye başlandığını belirterek vatandaşları uyardılar.

Hastalığının zehirli keneler aracılığıyla bulaştığı, özellikle Mayıs aylarından itibaren havaların ısınmasıyla birlikte KKKA vakalarına rastlanmaya başlandığına işaret ediliyor.

Tarla ve bahçede çalışanlar vücudunda açık yer bırakmamalı

Vatandaşların ve hayvancılıkla uğraşan, hayvanlarla teması olan çiftçilerin keneler konusunda duyarlı olması gerekiyor, gösterilen hassasiyet ve duyarlılığın hastalıkların bulaşımını önlemede en önemli etkenlerden birisi olduğuna dikkat çekiliyor.

Tarlaya, bahçeye, giden hayvanlarla teması olan çiftçilerin akşamları iş dönüşü evlerine geldiklerinde vücutlarında kene kontrolü yapmaları öneriliyor, tarla ve bahçede çalışanların vücutlarında açık yer bırakmamaları özellikle pantolon paçalarını çoraplarının içerisine sokmaları ya da uzun çizmeler giymelerini isteniyor.

Kene teması olduğunda ateş, halsizlik, bulantı, kusma, kas ağrıları, vücut ağrısı, sırt ağrısı, ishal gibi belirtiler görüldüğünde mutlaka bir doktora başvurulması gerektiğinin altını çiziliyor.

“Cımbızla çıkarmak en iyi yöntem”

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının ‘Hyalomma marginatum’ adı verilen kene türü ile bulaştığına ve “bugüne kadar bir şey olmadı, bundan sonrada bir şey olmaz” algısının çok yanlış bir algı olduğuna dikkat çekiliyor. Görülen her türlü kenenin bu virüsü taşıyor olabileceğini düşünmek gerekiyor. Keneyi olabildiğinde hızla vücuttan uzaklaştırmak en önemli nokta. Kene vücutta ne kadar uzun süre kalırsa virüsü vücuda salma oranı o kadar artıyor ancak kene vücuttan hızla uzaklaştırılırsa bu olasılık azalıyor. Vücuda yapışan bir keneyi patlatmadan çıkarmalıyız. Cımbızla çıkarmak en iyi yöntem olarak gösteriliyor.

Yorumlar