Bağlantıda kalın

Genel

Victor Jara

Şilili şarkıcı ve müzisyen Victor Jara, 28 Eylül 1932’de Santiago’da doğmuştur. Yaptığı müzikle, sanatıyla Şili kültür ve müziğine önemli katkılarda bulunmuş, yaşadığı dönemin özelliklerini ve felsefesini tüm hayatında yansıtmıştır.

Çiftçi bir ailenin çocuğu olan Victor Jara, babasının alkol problemleri nedeniyle aileyi terk etmesinden dolayı annesiyle büyümüştür. Annesi ailenin geçimini sağlamak için birçok iş yapar. Yaptığı işlerden biri de şarkı söylemek ve gitar çalmak olan annesi ona da Şili folk müziğini öğretmiştir. Müzik hayatına bu şekilde adım atan Jara, annesinin ölümünden sonra eğitimini yarıda bırakır ve iki yıl ilahiyat okur. Ancak dine inancını kaybeder ve işsiz kalır.

Arkadaşlarıyla birlikte folklör alanında eğitim almaya başlayan Victor Jara tiyatroya da ilgi duymaya başlar. Universidad de Chile’de tiyatro okuluna başlayarak çok sayıda tiyatro yapımında (Carmina Burana da bunlar arasındadır) yer alır. Şarkıcı, Şili folk müziğine hayran ve bir cafe sahibi olan Violeta Parra ile karşılaşınca, o da burada şarkı söylemeye başlar.

1966 yılında ilk albümünü çıkaran sanatçı, sonraki yıllarda tiyatroda yönetmen olarak çalışır. Siyasetle de ilgilenmeye başlayınca şarkılarına ve politik işlerine gitgide daha fazla zaman adar. 1970 yılında tiyatroyu bırakır ve sadece müzikle uğraşır. Şarkılarında toplumun durumunu yansıtarak, yoksul-zengin bir arada yaşayan bir toplumda, sıradan insanlara yaşamlarını ve problemlerini göstermeye çalışır. Müziği ile haksızlıklara ve politik skandallara savaş açar.

Güney Amerika’da birçok sanatçı ve aydının katıldığı devrimci bir hareket “Nueva canción” (yeni şarkı) akımının en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilir. Politik fikirleri, parçalarında önemli bir yer tutan Victor Jara, protest bir şarkıcı olarak komünist partide sanatçı bölümünün yöneticisi olmuştur.

Diğer birçok şarkıcıyla birlikte sol bir hareket olan Unidad Popular yararına birçok konser verir. 11 Eylül 1973’de Augusto Pinochet’nin gerçekleştirdiği darbe sırasında, Victor Jara da çalıştığı işyerinde tutuklanır ve diğer yoldaşlarıyla Şili Ulusal Stadyumu’a götürülür, burada işkence görür. Gitar çalamaması için ellerini kırarlar. Victor Jara, bu ağır işkenceler altıydayken Unidad Popular ‘ın Venceremos şarkısını söylemeye çalışmaktadır. Ağır işkenceden sonra Jara’yı makineli tüfekle vururlar ve cesedini Santiago Mezarlığı yakınına atarlar. Karısı cesedi bulunduktan sonra onu defnederek Şili’yi terk eder. 1994’te ise onun adına “Fundación Victor Jara”yı kurmuştur.

Şili Devleti, 2003’te ölümünün 30. yıldönümünde öldürüldüğü Şili Ulusal Stadyumu’nun ismi Estadio Victor Jara olarak değiştirmiştir. Ölümünden 31 yıl sonra da yargıç Juan Carlos Urrutia Victor Jara’nın ölümünden sorumlu tuttuğu emekli subay Mario Manríquez Bravo hakkında dava açar. Çünkü Estadio Chile ‘de en üst rütbedeki subaydı ve staduyumun kumandası onun sorumluluğundaydı.

Sayfalar: 1 2

Yorumlar