Bağlantıda kalın

Visualizame, 2. Beni Fark Et Film Festivali

İstanbul Cervantes Enstitüsü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kadınların sinemanın farklı alanlarındaki çalışmalarını ön plana çıkarmayı hedefleyen Visualizame festivalinin ödüllü kısa filmlerinden bir seçki ile kutluyor.

Altı kısa filmden oluşan ve “2. Beni Fark Et” adını taşıyan seçki 6 Mart 2013 Çarşamba günü saat 19.00’dan itibaren Cervantes Enstitüsü’nde gösterilecek. Film gösterimi ücretsiz olarak gerçekleşecek.

Visualizame (Beni Fark Et) üretiminin bir aşamasında mutlaka kadınların yer aldığı filmleri içeren bir ulusal kısa film festivali. İlk defa geçen sene İspanya’da düzenlenen festival kadınlar tarafından yönetilen veya kadınların rol aldığı ya da yapımcılığını kadınların yaptığı filmlerden oluşuyor. Festival kültür ve özellikle de her geçen gün kadınların katılımına daha açık hale gelen görsel işitsel yaratım alanında kadınların üstlendiği rolü arttırmayı ve bu üretimin manifestosunu oluşturmayı hedefliyor. Festival Inquietarte Vakfı tarafından düzenleniyor.

İstanbul Cervantes Enstitüsü’nde gösterilecek film seçkisi, ilk defa geçen sene düzenlenen festivalin özellikle kurgu ve animasyon alanında öne çıkan filmlerinden oluşuyor. Film gösterimleri Mapfre Sigorta ve Inquietarte Vakfı’nın desteği ile gerçekleştiriliyor

Program:

6 Mart 2013, Çarşamba, 19.00

Tek Bildiğim Bir Şey Bilmediğimdir 15 dk.
Yönetmen: Olatz Arroyo

Allah Rızkını Verir 2 dk.
Yönetmen: Estela Perdomo y Tomás Studer

Anne Olmak Ya Da Olmamak 20 dk. – Animasyon
Yönetmen: María del Mar Forteza,

Okul Hatası 8 dk.
Yönetmen: Gracia Querejeta

Mushpush 18 dk.
Yönetmen: Mar Moreno

Herşey Ters Gitse Bile 18 dk.
Yönetmen: Cristina Alcázar

Grand Prix, 8 dk. – Animasyon
Yönetmen: Marc Riba y Ana Solana

Tek Bildiğim Bir Şey Bilmediğimdir

Orijinal Adı: Sólo sé que no sé nada
Yönetmen: Olatz Arroyo
Yapım Yılı: 2011
Süre: 15 dk.
Dili: İngilizce, İspanyolca altyazılı

Konu: Sofia’nın hayatı, ergen oğlunun felsefe kitabını keşfetmesiyle tamamıyla değişiverir.

Allah Rızkını Verir

Orijinal Adı:: Un pan debajo del brazo
Yönetmen: Laura González Estela Perdomo y Tomás Studer
Yapım Yılı: 2011
Süre: 2 dk.
Dili: İspanyolca, altyazısız

Konu: Madrid’de geçen bu 1 dakikalık kısa metraj, yeni doğum yapmış bir anne hakkında. İş arkadaşlarıyla bebeğini tanıştırmak için ofise gittiği bir gün, doğum iznine ayrılmasını fırsat bilen işverenlerinin onu işten çıkardıklarını öğrenir. Allah gerçekten rızkını verir mi?

Anne Olmak Ya Da Olmamak

Orijinal Adı: Ser o no ser madre
Yönetmen: María del Mar Forteza,
Yapım Yılı: 2011
Süre: 20 dk.
Dili: İspanyolca, İngilizce altyazılı

Konu: Patri arkadaşları Irene, Laura ve Sara’ya çok önemli bir haber vermelidir. Lise yıllarından beri arkadaştırlar ve herşeyi paylaşıp, birbirlerine destek olurlar. Otuz yaşını doldurduklarındaysa hayattaki öncelikleri tam olarak örtüşmemektedir…

Okul Hatası

Orijinal Adı: Fracaso escolar
Yönetmen: Gracia Querejeta
Yapım Yılı: 2011
Süre: 8 dk.
Dili: İspanyolca, İngilizce altyazılı

Konu: Bir anne oğlunu otobüs durağına götürür. Her sabah olduğu gibi, oturdukları yerden otobüsün gelip gelmediği gözükmediği için sırayla otobüse bakmak zorunda kalırlar ve her sabah olduğu gibi otobüsü kaçırırlar ve çocuk okula geç kalır.

Mushpush

Orijinal Adı: Mushpush
Yönetmen: Mar Moreno
Yapım Yılı: 2011
Süre: 18 dk.
Dili: İspanyolca, İngilizce altyazılı

Konu: Rita, Fas’ın bir sahil kasabasında inzivaya çekilmiş bir İspanyoldur. Evinde çalışan Nabila ile arasında yaşanan bir yanlış anlaşılma yüzünden, kendi kendisiyle yüzleşmek zorunda kalacaktı

Herşey Ters Gitse Bile

Orijinal Adı: Aunque todo vaya mal
Yönetmen: Cristina Alcázar Orijinal Adı: Panchito
Yapım Yılı: 2011
Süre: 18 dk.
Dili: İspanyolca, İngilizce altyazılı

Konu: Sıradan ve normal bir çift olan Juan ve Emilia’nın küçük bir problemi vardır: Birkaç günden beri Juan konuşmamaya başlamıştır, kendini şarkı söylemeye vermiştir. Herşeyi şarkı söyleyerek anlatmaktadır. Elinden başka türlüsü gelmemektedir ama Emilia’ya göre ya bu huyundan vazgeçecek, ya da evi terk edecektir.

Grand Prix – Animasyon

Orijinal Adı: Grand Prix
Yönetmen: Marc Riba y Ana Solana
Yapım Yılı: 2011
Süre: 8 dk.
Dili: yok

Konu: Gökyüzü açık. Araçlar başlangıç noktasında hazır. Blas, Ivan ve Hector yerlerini alır. Başlamak üzereyiz! Hazır, başla…

 

Yorumlar