Bağlantıda kalın

Visualizame (Beni Fark Et)

Kadınlardan Kısa Filmler Dünya Kadınlar Günü’nde Cervantes Enstitüsü’nde… İstanbul Cervantes Enstitüsü “Dünya Kadınlar Günü”nü kadınların sinemanın farklı alanlarındaki çalışmalarını ön plana çıkarmayı hedefleyen Visualizame festivalinin ödüllü kısa filmlerinden bir seçki ile kutluyor. Altı kısa filmden oluşan ve “Beni Fark Et” adını taşıyan seçki 7 Mart 2012 Çarşamba günü saat 19.00’dan itibaren Cervantes Enstitüsü’nde gösterilecek. Film gösterimi ücretsiz olarak gerçekleşecek.

Visualizame (Beni Fark Et) üretiminin bir aşamasında mutlaka kadınların yer aldığı filmleri içeren bir ulusal kısa film festivali. İlk defa geçen sene İspanya’da düzenlenen festival kadınlar tarafından yönetilen veya kadınların rol aldığı ya da yapımcılığını kadınların yaptığı filmlerden oluşuyor. Festival kültür ve özellikle de her geçen gün kadınların katılımına daha açık hale gelen görsel işitsel yaratım alanında kadınların üstlendiği rolü arttırmayı ve bu üretimin manifestosunu oluşturmayı hedefliyor. Festival Inquietarte Vakfı tarafından düzenleniyor.

İstanbul Cervantes Enstitüsü’nde gösterilecek film seçkisi, ilk defa geçen sene düzenlenen festivalin özellikle kurgu ve animasyon alanında öne çıkan filmlerinden oluşuyor. Film gösterimleri Mapfre Sigorta ve Inquietarte Vakfı’nın desteği ile gerçekleştiriliyor. Program ve kısa tanıtımlar diğer sayfada…

7 Mart 2012, Çarşamba, 19.00

Karşılaşma (Encounter)
Yönetmen: Nayra y Javier Sanz Fuentes
Yapım Yılı: 2010
Süre: 14 dk.
Dili: İngilizce, İspanyolca alt yazılı
Stephanie, her alanda mükemmelliğe ulaşmaya çalışan hırslı bir profesyoneldir. İş yerinde örnek çalışandır, fazla mesaiye kalır ve diğer iş arkadaşlarını korur. Evinde, ideal anne ve eştir. Son zamanlarda ise aynı anda farklı yerlerde olmaya çalışınca, kişiliğinin sınırlarını keşfedecektir.

Her Hatırladığımda Unutuyorum (Cada vez que me acuerdo, me olvido)
Yönetmen: Laura González
Yapım Yılı: 2011
Süre: 14 dk.
Dili: İspanyolca, İngilizce altyazılı
Maria, Alzheimer hastası yaşlı bir İspanyol’dur ve mütemadiyen çocukluk yıllarında yaşanmış olan İspanyol İç Savaşı’ndan gelen ruhlar tarafından rahatsız edilmektedir. Rosa ise, kendi ülkesindeki savaşa tanıklık etmiş genç bir Kolombiyalı’dır. Rosa, Bayan Maria’ya bakmaya başladığında, aralarında çok özel bir ilişkinin de tohumları atılacaktır.

Ponent Caddesi İkizleri (Les bessones del carrer de Ponent)
Yönetmen: Marc Riba / Anna Solanas Santacana
Yapım Yılı: 2010
Süre: 13 dk.
Dili: Katalanca, İngilizce altyazılı
Merhemler, iksirler, yakılar. İkiz kız kardeşler Enriqueta ve Ramoneta, Calle Poniente, N 17, Barcelona adresinde tüm bunları büyük bir özen ve gizlilik içerisinde hazırlamaktadırlar. Onların hazırladıkları ne eczanelerde, ne de ilaç dükkanlarında bulunmayan şeylerdir.

Üniformalılar (Uniformadas)
Yönetmen: Irene Zoe Alameda
Yapım Yılı: 2010
Süre: 18 dk.
Dili: İspanyolca, İngilizce altyazılı
Margaret yalnız fakat çevresine çok dikkat eden bir kızdır. Her gün, toplumda kendisine biçilmiş görevi yerine getirebilmesi için eğitim amacıyla kendisine verilmeye çalışılan onlarca mesajın etkisinde kalır. Odasına sığınan Margaret, üniformalıların klişeleri ve planlarını aşmaya çalışır.

Ámár
Yönetmen: Isabel Herguera
Yapım Yılı: 2010
Süre: 18 dk.
Dili: İspanyolca, İngilizce altyazılı
Inés, akıl hastanesinde yatan arkadaşı Ámár’ı ziyaret edebilmek için Hindistan’a gitmektedir. Film, anıların ve zamanın geçişinin insanlar ve aralarındaki ilişkilerde meydana getirdiği bozulmaları anlatıyor.

Panchito
Yönetmen: Arantxa Echevarría
Yapım Yılı: 2009
Süre: 17 dk.
Dili: İspanyolca, İngilizce altyazılı
Kolombiyalı bir göçmen olan Manuel, riskli bir şekilde kuryelik yapmaktadır. Her sabah teslimat yapmak için bindiği motosikleti dördüncü kez bozulduğunda Manuel’in dramı da gözler önüne serilir. Despot ve sert olan İspanyol şefi ona son bir ültimatom verir: eğer bir gün daha işe gelmezse, kovulacaktır. Manuel, motosikleti olmadan çalışmanın bir yolunu bulmak zorunda kalacaktır.

Yorumlar