Bağlantıda kalın

Vomank & Tatavla Keyfi

İstanbul’un yerleşik en eski halkları Ermeniler ve Rumlar. Ermenice müzik yapan Vomank ve Rumca müzik yapan Tatavla Keyfi, aynı sahnede buluşuyor.


İstanbul’un her yerinde, kent kültürünün her yanından izleri olan Ermeniler ve Rumlar ne yazık ki bugün İstanbul’daki sayıları oldukça azaldı. Ancak bu sayıca azlığa rağmen İstanbul’da Ermenilerin ve Rumların kültürünü ve müziğini devam ettirenler genç müzik gruplar var.

İstanbul’da Rumca müzik yapan Tatavla Keyfi ve Ermenice müzik yapan Vomank grubu 13 Ocak Çarşamba günü saat 20.30’da Şişli Kent Kültür Merkezi’nde sahne alacak. İki grup arka arkaya, farklı dillerden şarkılar söyleyecek.

Rumca müzik yapan ‘Tatavla Keyfi’ grubu ismini İstanbul’un efsanevi Rum gettosu, Tatavla’dan (1934’ten sonra Kurtuluş Semti) alıyor. 2008 yılında kurulan Tatavla Keyfi, 2008 yılından bu yana İstanbul’un çok kültürlü mirasına ve şehrin Rembetiko şarkılarına ses veriyor.

Vomank (Kimileri), geçtiğimiz yıllarda Ermeni kültürünün önemli merkezlerinden olan İstanbul’da bir araya geldi. Kendini alternatif müzik grubu olarak tanımlayan Vomank, günümüzde ‘azınlık’ haline gelmiş bu kültürün müziğinden ve dilinden, yaşadığı yeri ve dünyayı anlatmaya çalışıyor. Bunu yaparken geleneksel Ermeni müziğine yakın duruyor ama onun sınırları dışında da dolaşıyor.

Konser öncesinde Rumca ve Türkçe kitaplar yayınlayan İstos Yayınevi, ve Ermenice Türkçe kitaplar yayınlayan Aras Yayınevi kitap standı açacak.

Yorumlar