Bağlantıda kalın

Vomank(Kimileri) konseri

Geçmişin hikayesini ve geleceğin hayalini bir arada tutarak bugünü anlatma gayreti içinde olan alternatif müzik grubu Vomank, “Dünyada Bir Köşe” festivali kapsamında, 27 Ekim 2015, Salı günü saat 21.00’de Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde bir konser verecek. Vomank’a Sayat Nova Korosu’ndan bir grup da eşlik edecek.

Ermeni kültürünün önemli merkezlerinden olan İstanbul’da bir araya gelen, kendini alternatif müzik grubu olarak tanımlayan Vomank(Erm. Kimileri), günümüzde ‘azınlık’ haline gelmiş bu kültürün müziğinden ve dilinden, yaşadığı yeri ve dünyayı anlatmaya çalışıyor. Bunu yaparken geleneksel Ermeni müziğine yakın duruyor ama onun sınırları dışında da dolaşıyor.

Vomank geniş bir repertuvar yelpazesi sunuyor: bu coğrafyada çok iyi bilinen ve farklı dillerde de söylenen geleneksel ezgiler, Arto Tunçboyacıyan, Sayat Nova gibi Ermeni müziğinin önemli müzisyenlerinden eserler, Taniel Varujan gibi Ermeni şairlerin şiirleri üzerine yapılan beste çalışmaları ve söz ve müziği Vomank’a ait olan Türkçe ve Ermenice özgün eserler…

“Dünyada Bir Köşe” festivali hakkında:
Dünyada Bir Köşe, dans, tiyatro ve müzik gösterilerinden oluşan bir sahne sanatları festivali. Festival, bireysel olanla siyasi olanın çatışmasını araştıran yenilikçi ve özgün performans çalışmalarını bir araya getiriyor.

Festival, yakın coğrafyalarda üretim yapan ancak birbirinin işlerini izleme, tecrübe etme ve aynı sahneyi paylaşarak diyalog geliştirme şansı bulamayan sanatçıları bir araya getirmeyi amaçlıyor.

14-28 Ekim 2015’te ilk kez gerçekleştirilen festivalde Suriye, Ermenistan, Yunanistan, Lübnan, Türkiye ve İran’dan sanatçılar yer alıyor.

Festivalin yapımcılığını performans sanatları alanındaki yenilikçi çalışmalara ev sahipliği yapan Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki sanatçı kolektifi Köşe üstleniyor.

Kadıköy’deki çeşitli mekanlara yayılan festival, ülkeler arasında dolaşım olanakları çok kısıtlı olan bir coğrafyanın sanatçılarına yepyeni bir buluşma alanı sunuyor.

Bu yıl ilki gerçekleşen festival şu sorudan hareketle yola çıkıyor: “Sanatsal tecrübelerimiz dünyada neyin mümkün olduğuna dair hayal gücümüzü nasıl dönüştürüyor?”

Yorumlar