Bağlantıda kalın

Genel

x-ist / Contemporary Istanbul

Türkiye’nin en önemli uluslararası sanat fuarı olma özelliği taşıyan Contemporary Istanbul’a özel bir seçkiyle katılan x-ist LK 401 nolu standında Ali Elmacı, Ansen, Fatih Alkan, Ahmet Polat, Bahadır Baruter, Banu Birecikligil, Cem Dinlenmiş, Ceren Oykut, Ekin Saçlıoğlu, Erkut Terliksiz, Lale Tara, Nalan Yırtmaç, Nuri Kuzucan, Seda Hepsev, Sena ve Serkan Adın’ın yapıtlarını sergileyecek.CI 22 – 25 Kasım tarihleri arasında Lütfü Kırdar Uluslar arası Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleşecek.

Her sene farklı bir sanatçıya bireysel projesini hayata geçirme fırsatı yaratan x-ist bu yıl Ansen’in “Microbigs” başlıklı heykel serisini sergiliyor. Sanatçının 2011’de başladığı bu seride önemli politikacılar, devlet adamları, dünyaca ünlü aktör ve film karakterlerinin el yapımı küçük heykelleri mevcut. CI 2012’de ise kült filmlerin yönetmen ve aktörleri bu yapımlardaki rolleriyle yaptığı heykellerle ve plastik el yapımı kıyafetler kullanılarak yeniden canlanıyorlar. Bu figürlerin arasında arasında Kuzuların Sessizliği filminden Dr. Hannibal Lecter karakteri ile Anthony Hopkins, “Baba” filminden Don Vito Carleone karakteri ile Marlon Brando gibi aktörlerin heykelleri yer alacak.

Ayrıca yeni bir dijital işiyle de yer alacağı sergide Ansen, Intensive Care başlıklı yapıtında, hükümetin bir “takipci” ya da “izleyici” rolune bürünerek kadın bedeni ve sağlığı ile ilgili yasal/kurumsal düzenlemelerle hakimiyet kurması ve uyguladıgı cağ dışı yöntemlerle bireysel hak ve özgürlükleri yok saymasını konu alıyor.

x-ist Contemporary Istanbul 2012’de ayrıca bünyesine yeni katilan iki fotoğrafçının yapıtlarını sergiliyor. İlk kez bu fuarda yapıtlarını sergileyecek olan 1983 doğumlu Fatih Alkan, negatif film kullandığı fotograflarında, sahneleri kısa film gibi kurguluyor. Daha once İstanbul Modern ve Foam Muzesi (Hollanda) gibi önemli kurumlarda yapıtları sergilenen Ahmet Polat ise fuarda “Kemal’s Dream” baslikli serisinden bir seçki sunuyor.

“Çukur” başlıklı yeni sergisi açılacak olan Ekin Saçlıoğlu, bu sergiden bir seçki ile fuarda yer alacak. Erkut Terliksiz ileride kitap projesinde kullanacağı desenlerinin ilk bölümünü sergiliyor. Bilinçaltının yansımaları niteliğindeki bu seri ilk kez bu fuarda gösterilecek.
Ali Elmaci ise fuarda ilk kez sergileyecegi yeni serisi “Resimli Türk Tarihi”nin ilk parçası “Fetih” ile katılıyor.

“Senin Ailen Bir Yalan Yavrum” sergisinin devamı niteliğindeki yapıtlarıyla fuarda yer alacak olan Bahadır Baruter, karşı duruş sergiledigi aile kavramını gösterilmeyen gerçekleri ile ele alarak seyirciyi kendi ile yüzleştiriyor.

Lale Tara ise kameranın önünde kendisini temsilen kullandığı suretlerle yarattığı öykülere bir yenisini eklediği yeni serisinden ‘Salome’ adlı çalışmasıyla katılacak.

Seda Hepsev’in “Erkekçe Bakım” başlıklı yeni desen serisi, temsil ettikleri cinsiyet kurgusunu bozan erkek kozmetik ürünlerini resmettiği eserleriyle katılıyor.

Cem Dinlenmiş, fuara bir dizi kelimeyi anlatan işaretleri tabela formunda dokuz panelde bir araya getirdigi yapıtı ile katılıyor.

Nalan Yırtmaç “Uykuda” adlı eseri en temel insan hakkı olan barınmayı ve çeşitli sebeplerle göç etmek zorunda bırakılan insanları konu alıyor.

Sena “Şaman ve Gölge” adlı desenlerinde insan ruhunun aydınlık ve karanlık iki yarısını kendine has simgesel anlatımı ve deneysel malzeme kullanımı ile yarattığı eserleriyle katılacak.

Öznel dünyasının gerçeküstü karakter ve hikayelerini çocuksu bir anlatımla resme yansıtan Banu Birecikligil fuar için özel olarak ürettigi bir seri ile katılacak.

Yazısız karikatürü resim dünyası ile birleştiren Ceren Oykut ise yaşadığı yer ve hayattan biriktirdiklerini, kişisel sembolleri haline gelen gündelik Türkiye sahneleri ile birleştirerek kağıt üzerine aktardığı çalışmalarla katılıyor.

Fuarda ayrıca Nuri Kuzucan, Canan ve Serkan Adın’ın da son dönem yapıtları görülebilecek.

 

Yorumlar