Bağlantıda kalın

Yaşamaya Dair: Sezonun son 5 oyunu

Genco Erkal’ın yeni oyunu “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar”, 5 gösterim sonrasından yeni sezona kadar perdelerini kapatıyor.

Genco Erkal’ın, Tülay Günal’la aynı sahneyi paylaştığı ve açık hava atmosferinde sahnelediği “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar”; 26, 27, 28, 29, 30 Haziran tarihlerinde saat 21.00’de Ali Paşa Hanı’nda sahnelenecek.

Nâzım Hikmet tutkusuyla bilinen Genco Erkal’ın, Dostlar Tiyatrosu tarafından sahnelenen yeni müzikli oyunu “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar”, 5 gösterim sonrasında yeni sezona kadar perdelerini kapatıyor. Tarihi dokusuyla büyüleyen Eminönü’ndeki Ali Paşa Hanı’nda sahnelenen oyun, hanın doğal dekorunda sanatseverleri bir araya getiriyor.

Genco Erkal’ın, Nâzım Hikmet’in ölümünün 50. yıldönümü için uyarlayıp yönettiği oyunda, Erkal’a sahnede Tülay Günal eşlik ediyor. Ozanın, Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını, eşi Piraye Hanım’a olan tutkusunu anlatan oyun; Hikmet’in sürgün yılları ve vatan hasretine odaklanarak destansı yaşamından izlenimlerle izleyiciyi o yıllara götürüyor.

Piyano ve viyolonsel eşliğinde sahnelenen oyunda; Fazıl Say, Zülfü Livaneli, Cem Karaca, Tarık Öcal, Edip Akbayram, Tolga Çebi, Nadir Göktürk, Timur Selçuk gibi bestecilerin Nâzım şarkıları da seslendiriliyor. Oyunun giysi tasarımını Özlem Kaya, ışık tasarımını Yüksel Aymaz, koreografisini de Sernaz Demirel üstleniyor. Yiğit Atalay’ın piyanosuyla, Deniz Doğangül’ün de viyolonseliyle şarkılara eşlik ettiği oyunda, yakaladığı karelerle o anları ölümsüzleştiren isim ise Burcu Yetiş.

Cumhuriyet

Yorumlar