Bağlantıda kalın

Yeni bir göç dalgası

Suriye’nin Halep kentinin güneyinde çatışmaların ve bombardımanların şiddetlenmesi nedeniyle en az 70 bin kişinin kenti terk ettiği belirtiliyor.

Halep’in güneyinde şiddetlenen çatışmalar nedeniyle en az 70 bin kişinin evlerini terk ederek bölgeden kaçtığı belirtiliyor. Suriye Tıbbi Yardım Birliği Başkanı Zaydun Al Zoabi, ziyaret ettiği köy ve kasabalarda neredeyse hiç kimsenin kalmadığını aktardı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, “Açık alanlarda binlerce insanı kaçarken gördük. Bu olay çok yeni, en fazla son 72 saat içerisinde evlerini terk etmişler” diyen Zoabi, sayının en az 70 bin olabileceğini ifade etti. Evlerini terk edenlerin yanlarında herhangi bir çadır ya da barınak sağlayacak bir şey olmadığını da ifade eden Zoabi, “Yanlarında yeterli gıda dahi yok. Bombardımanlar da tüm şiddetiyle devam ediyor. Gökyüzünde savaş uçaklarını ve helikopterleri gören siviller büyük korku içinde kaçışıyor” dedi.

RUSYA HAVADAN, İRAN KARADAN
Suriye ordusu, iç savaş öncesinde ülkenin en büyük ticaret merkezi olan Halep kentini Esad karşıtı örgütlerden almak için geçen hafta kapsamlı bir harekat başlatmıştı. Halep harekatına Rusya havadan, İran ve Lübnan Hizbullahı ise karadan destek veriyor. Suriye devlet televizyonu, ordunun haftasonu Halep’in doğusunda IŞİD’in etkili olduğu bölgelerde yeni bir cephe açtığını duyurmuştu.

30 Eylül’de Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarına başlamasından bu yana Suriye ordusu başta Humus ve Halep olmak üzere birden fazla cephede örgütlere karşı eşzamanlı harekatlara başlamıştı.

Yorumlar