Bağlantıda kalın

Genel

Yenikapı Tiyatrosu'ndan Van için: İsyan

İzmir Yenikapı Tiyatrosu, Van’daki depremzedeler için, Peter Weiss’in yazdığı Saloz’un Masalı’ndan uyarladığı “İsyan” adlı oyunu sahneliyor. İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde 10 Ocak 2014 tarihinde sahnelenecek oyunun başlama saati 20:00.

“İsyan” Hakkında 

Peter Weiss’in yazdığı, Can Yücel’in ise Türkçe’ye Saloz’un Mavalı olarak çevirdiği oyun, Orçun Masatçı yönetmenliğiyle Yenikapı Tiyatrosu tarafından, Portekiz’in Angola’yı sömürmesini ve Angola’nın bağımsızlık mücadelesini, bölümler halinde, zaman zaman güldürerek zaman zaman hüzünlendirerek keyifli bir anlatım ve enerjik bir performansla ve İsyan ismiyle sunuyor.

Oyun, Portekiz’in Angola’yı işgali ve ardından gelişen olayları anlatıyor. Yenikapı Tiyatrosu tarafından 5 kişiyle sahneye konulan İsyan, Angola’nın işgal süreciyle başlıyor. Bu süreçte Portekiz imparatoru Salazar’ın (Saloz) insanları işgalin iyi olduğuna ikna etme çabası açık biçim tiyatro yöntemiyle eleştiri ve komedi unsurlarının birleşimiyle sahne alıyor. Ardından halka uyguladığı korku ve sindirme yönteminin işleyiş biçimini anlatıyor. Aynı zamanda Angola halkının yaşayış biçimi, bu yaşayış biçimindeki değişimler ve bu süreçte halkın yaşadığı sıkıntılar tekrar komedi unsurları kullanılarak sahneleniyor.

Portekizliler’in Angola’ya yerleşmesiyle ortaya çıkan siyah-beyaz çatışması oyunun önemli unsurlarından birini oluşturuyor. Halkın kendi içinde yaşadığı ayrımcılıkla beraber resmi kurumlardaki siyah-beyaz ayrımcılığı ve bu çatışma içerisinde siyahlara uygulanan zulüm yine komedi unsurları ön plana çıkarılarak anlatılıyor.

Can Yücel’in çeviri dilinin de etkisiyle günümüz olaylarına bir çok göndermeler var. Yerin yedi kat dibinde ölen maden işçileri, kot taşlarken zehir soluyan işçiler, polis şiddeti, Kürt sorunu, Tekel direnişi oyundaki göndermelerin konularını oluşturmuş. Oyun Angola’nın zaferiyle bitiyor. Şarkıların oyuna eklenmesiyle oyun müzikli bir güldürüye dönüşmüş.

İsyan oyunu 2010 Nisan’da İzmir Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu’nda oynandıktan sonra Avrupa turnesine çıkmış. Avrupa’da 17 kentte sergilendikten sonra Dersim, Ovacık, Pülümür, Hozat, Dikili, Selçuk, Kırklareli, İğneada, Limanköy, Ankara, İstanbul, İzmir, Fethiye, Seferihisar, Aydın’da oynanmış, birçok yerde de oynanmaya devam etmekte.

Oyunun Künyesi

Yazan: Peter Weiss

Çeviren: Can Yücel

Yöneten: Orçun Masatçı

Müzik: Bandista

Oyuncular: Gözde Güldiken, Uğur Baran, Nazlı Masatçı, Medine Çam, Özlem Öztürk

İlk Sahneleme: Nisan 2010

Aldığı Ödüller: 10. Lions En İyi Oyun Ödülü (2010)
Kerem Yılmazer Genç Yetenek Ödülü – Nazlı MASATÇI (2010)
10. Lions En İyi Kadın Oyuncu Ödülü – Gözde GÜLDİKEN (2010)
Vasıf Öngören Özel Ödülü (2010)

Sahnelendiği Ülkeler: Türkiye, Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa, Belçika, Hollanda

* Kaynak: yenikapitiyatrosu.com

– Etkinlik Künyesi –
Kategori : Tiyatro Oyunu
Bilet        : 10 TL
Tarih      : 10 Ocak 2014
Mekan    : İzmir Fransız Kültür Merkezi
Adres     : 
Kültür Mh., 35220 Konak, İzmir – +90 232 463 6979

Yorumlar