Bağlantıda kalın

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarayı olarak da bilinen Yerebatan Sarnıcı, Eminönü ilçesinde Sultanahmet’tedir. Mekânın bir diğer adı da, Basilika Sarnıcı’dır.

Ayasofya’nın yakınında bulunan ticaret basilikasından adını alan sarnıç, kayalık olan arazinin oyulması yoluyla, İmparator I. İustinianos tarafından yaptırılmıştır. Sarnıç tahminen 542’den az sonra yaptırılmıştır.

Sarnıç birçok efsaneye konu olmuştur. İstanbul’un fethinden sonra sarnıcın üzeri yoğun bir yerleşime açılmıştır. Bu dönemde tonozlarda delikler açılarak sarnıçtan evlere su çekilmiştir. İstanbul’un ilk rehberini yapan Mamboury’ye göre II. Abdülhamid döneminde güneybatı tarafına dolgu yapılmıştır.

Son yıllarda yapılan onarımda, sarnıcın güneybatı köşesinde sütunların kısa gelen gövdelerini yükseltmek için kaide olarak ilkçağa ait Medusa başlarının kullanıldığı keşfedilmiştir.

Kültür A.Ş. tarafından işletilen Yerebatan Sarnıcı müze olarak gördüğü işlevin yanısıra, sergi, müzik dinletisi ve şiir matinalarına da ev sahipliği yapmakta ve yerli yabancı çok sayıda meraklının ilgisini çekmektedir

Adres: Yerebatan Caddesi No: 13 Sultanahmet
Tel: 0 212 512 15 70 / 522 12 59

Yorumlar