Bağlantıda kalın

Genel

Yılmaz Güney

Sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yazar olan Yılmaz güney 1937 yılında Adana’da doğar. Gerçek adı Yılmaz Pütün’dür. Babası Siverekli annesi ise Vartolu olan Güney, ilk ve ortaöğrenimini Adana’da tamamlar. Öğrenimi sırasında ailesinin maddi zorlukları yüzünden pamuk işçiliğinden, gazoz ve simit satmaya kadar birçok işte çalışır. Bir süre de Kemal ve And Film şirketlerinin temsilcisi olarak çalışır.

Üniversite eğitimi için gittiği İstanbul’da Atıf Yılmaz ile tanışan Güney, onun desteği ile sinema çalışmalarına başlar. 1959 yılında Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı Bu Vatanın Çocukları ve Alageyik filmlerinin senaryosunu yazar ve bu filmlerde rol alır. Karacaoğlan’ın Sevdası filminde ise yönetmen yardımcılığı yapar.

1961 yılında Yeni Ufuklar ve On Üç gibi dergilere yazdığı öykülerin birinde komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle bir buçuk yıl hapis cezasına mahkum edilir. Cezaevinden çıktıktan sonra daha çok macera filmleri çeker. Filmlerinde genellikle ezilen küçümsenen Anadolu çocuğunun otoriteye başkaldırışını konu eder. Çirkin Kral lakabını bu dönemde alan Yılmaz Güney, Lütfü Akad’ın yönettiği ve kendisinin yazdığı Hudutların Kanunu filmini bu yıllarda çeker. Oyunculuğunu da geliştiren sanatçı abartısız ve yalın oyuncu anlayışını iyice oturtur.

1972 yılında devrimcilere yardım ve yataklık yaptığı gerekçesiyle bu defa iki yıl hapse ve sürgüne mahkum edilir. Cezaevinde olduğu sürede sinema ve sanat ile ilgili düşüncelerini, şiirlerini, öykülerini kendi çıkardığı Güney dergisinde yayınlar. 1974 yılında cezaevinden çıktıktan sonra Arkadaş ve Endişe filmlerini çeker.

1974 yılında Yumurtalık ilçesinde ilçe yargıcı Sefa Mutlu’yu öldürmekten tutulanan Yılmaz Güney Ankara 1. Ağır Ceza Mehkemesi’nde yargılanır ve 1976’da 19 yıl hapis cezasına çarptırılır. Isparta yarı açık cezaevinde 5 yıl hapis yattıktan sonra iznli olarak çıktığı 1981 yılında yurt dışına kaçar. Cezaevine girmeden önce çektiği Şeytanın Oğlu filminde bayram izni için dışarı çıkan bir adamın hikayesini anlatan Güney, filmi yaşamış olur. Fransa’ya kaçan sanatçı ömrünün sonuna kadar orada yaşar.

Cezaevinde kaldığı süre içinde yazdığı Zeki Ökten tarafından çekilen Sürü filmi ile Şerif Gören tarafından çekilen Yol filmi yurt dışında ve yurt içinde büyük ilgi görür. Cezaevindeyken Güney adlı bir sanat-kültür dergisi çıkaran sanatçı Yol’un kurgusunu tekrar yapar ve Cannes Film Festivali’nde ödül alır. Yurt dışına kaçtıktan sonra çektiği Duvar filmi onun son filmi olur.

1984’te Mide kanserinden ölen Güney, son yıllarını Paris’te geçirir ve ölümünden sonra Paris’te bulunan Père Lachaise Mezarlığı’na gömülür. Yılmaz Güney sadece bir oyuncu olarak değil bir yönetmen olarak da geniş bir kitlenin hayranlığını kazanmasıyla sinema tarihinde önemli bir yere sahiptir. Günümüz yönetmenlerinin bir çoğunun sinema anlayışına yön verir.

Yılmaz Güney‘in filmleriyle yeni bir aşama kaydeden Türk sineması, detay zenginliğine sahip, realist, olanakları en uygun biçimde kullanan ve toplumsal olayları özümseyen filmlerle tanışır. Yılmaz Güney sineması sinemacılar kuşağı olarak bilinen genç kuşak yönetmenleri de yönlendirmeyi başarır. Onun döneminde Türk sineması dünyaya açılma olanağı bulur.

Yılmaz Güney filmleri:

. Duvar (1983)
. Yol (1982)
. Düşman (1979)
. Sürü (1978)(Senarist)
. Arkadaş (1974)
. Zavallılar (1974)
. Baba (1973)
. Sahtekar (1972)
. Ağıt (1971)
. Umutsuzlar (1971)
. Acı (1971)
. Vurguncular (1971)
. İbret (1971)
. Kaçaklar (1971)
. Yarın Son Gündür (1971)
. Canlı Hedef (1970)
. Umut (1970)
. Piyade Osman (1970)
. Yedi Belalılar (1970)
. Aç Kurtlar (1969)
. Bir Çirkin Adam (1969)
. Pire Nuri (1968)
. Seyyit Han (Toprağın Gelini) (1968)
. Bana Kurşun İşlemez (1967)
. Kızılırmak karakoyun (1967)
. Benim Adım Kerim (1967)
. At Avrat Silah (1966)

Kitapları:

• Boynu Bükük Öldüler (1971)
• Ağıt
• Arkadaş
• Sürü
• Salpa (1975)
• Ölüm Beni Çağırıyor Gençlik Öyküleri
• Acı
• Sonsuz Bekleyiş Otuz Yılın Şiirleri
• Yol
• Sanık
• Hücrem
• Soba, Pencere Camı ve İki Ekmek İstiyoruz
• Oğluma Masallar
• Zavallılar
• Sen ve ötekiler

Yorumlar