Bağlantıda kalın

Yousuf Karsh

Ermeni asıllı ünlü portre fotoğrafçısı Yousuf Karsh, 1908 yılında Osmanlı devleti zamanında Mardin’de doğmuştur. Çağın önemli isimlerini görüntüleyen portre fotoğraflarıyla tanınmıştır.

1924 yılında 16 yaşındayken Kanada’ya göç eder. Burada fotoğrafçılık yapan dayısının yanına yerleşir. 1928-1931 yılları arasında ABD’ye giderek Boston’da ünlü bir ressam ve portre fotoğrafçısının yanında çalışır. Aynı zamanda bir sanat okulunda eğitim de almaya başlar.

1932’de kanada’ya geri dönerek Ottowa’da tekrar bir fotoğrafçının yanında çalışmaya başlar. Bu işyerini kiralayarak tek başına çalışmaya başlar ve stüdyosunun adını Ottowalı Karsh koyar. Fotoğraf sanatında iyice ilerlemiş olan Yousuf Karsh 1935’te Kanada hükümetinin resmi portre fotoğrafçılığına atanır.

Yousuf Karsh’ın tanınması 1941’de Sir Winston Churchill’in portresini çekmesiyle başlar. İngiliz lider Churchill’in inatçı ve kararlı yapısını çektiği portre ile etkili bir şekilde yansıtması ona dünya çapında ün kazandırır. (Portreyi çekmeden önce Churchill’in ağzındaki puroyu çekip almıştır. Kamerasına geri dönüp başkanın yüzündeki öfkeli tavırla portresini çeker. Churchill’in öfkeli yüzü olduğu gibi fotoğrafa yansımıştır. Sonrasında Karsh’a, “öfkeden küplere binmiş bir aslanın sakin fotoğrafını çekmeyi bile başardınız” demiştir.)

1943’te İngiltere’ye geçer kraliyet ailesi başta olmak üzere ülkenin önde gelen lider, sanatçı ve yazarların portrelerini çeker. Daha sonra dünya çapında tanınmış birçok önder ve bilim insanlarını da çektiği fotoğraflar arasına katar.

Dünyanın birçok ülkesinde sergiler açan Yousuf Karsh’ın fotoğraflarından oluşan 15 kitabı yayınlanmıştır. 1990’ların sonlarında Karsh Boston’a taşınır ve 13 Temmuz 2002 tarihinde burada geçirdiği bir rahatsızlık sonucunda ölür. Kanada’da Ottawa Notre Dame Mezarlığı’na defnedilir.

Yousuf Karsh’ın portresini çektiği isimlerden bazıları şunlardır : Muhammad Ali, Joan Baez, Zulfiqar Ali Bhutto, Fidel Castro, Madame Chiang Kai-Shek, Joan Crawford, Albert Einstein, Dwight Eisenhower, Prenses Elizabeth, Clark Gable, Indira Gandhi, Grey Owl, Ernest Hemingway, Audrey Hepburn, Papa 2. John Paul, Carl Jung, Helen Keller, Polly Thompson, Grace Kelly, Jacqueline Kennedy, John F. Kennedy, Pablo Picasso,  ünlü rock grubu Rush, Albert Schweitzer, George Bernard Shaw, Pierre Elliott Trudeau, Andy Warhol, Winston Churchill, Sophia Loren, Walt Disney, Salvador Dali ve Rahibe Teresa…

Yorumlar