Bağlantıda kalın

Yves Klein

Yeni gerçekçi akımdan olan Yves Klein 1928 yılında doğmuş, Fransız bir sanatçıdır. Sanatçı bir ailenin çocuğu olan Klein, “Monoton-Sessizlik Senfoni” adlı tek notadan oluşan beste projesiyle ilgi çekmiş ve monokrom (tekrenk) resim çalışmaları yaparak yaşam felsefeni anlatmaya çalışmıştır.

Farklı ülkelerde gezerek resim çalışmalarını sürdüren sanatçı pastel ve guaj boyayla monokrom resim çalışmalarını sürdürdü. Ancak Paris’te portakal renginin dışavurumuyla ilgili sergiye katılımı, “tek renkle resim olmayacağı” gerekçesiyle jüri tarafından rededilir. Bunun üzerine, 1955 ‘te ilk halka açık sergisini gerçekleştirir.

Kendisinin geliştirdiği ve “Uluslararası Klein Mavisi” adını verdiği renk serisinin patentini alır. Paris semalarında “benim eserim” dediği mavi gökyüzüne, bu renklerde 1001 balon uçurur. Yine Paris’te açtığı sergide bir ilki gerçekleştirir: Çıplak canlı modeller kullanarak onların bedenleriyle baskı tekniği gerçekleştirir ve bunu “canlı fırçalar” olarak değerlendirir.

Ateş yakma yöntemiyle de resimler yapan sanatçının bakış açısı “sanatın maddesizleşmesi” felsefesi üzerine kuruludur. Kullandığı çeşitli teknikler, alışılmışın dışında sergi ve performanslarıyla bu bakış açısını yansıtan ressam 1962’de kalp krizi sonucunda genç yaşta yaşamını yitirmiştir.

Eserlerinden örnekler: Yves Klein | Galeri

Yorumlar